Grøntsager er fyldt med næringsstoffer og slanker

Grøntsager er sprængfyldt med livsvigtige næringsstoffer samtidig med, at de fylder og mætter godt i forhold til hvor mange kalorier, de indeholder.


 
kalorietabel-brugervejledning
 

Slankeværdi faveskala:
Slankeværdi 10-9 Slankeværdi 8-7 Slankeværdi 6-5 Slankeværdi 4-3 Slankeværdi 2-1
Fødevare (per 100g) KcalKJSlankeværdiProtein (g) Fedt (g)Kulhydrat (g)Kostfibre (g)Calcium (mg)
Agurk med skræl 1563100.70.12.10.516
Agurk uden skræl1250100.60.22.20.714
Agurk, sylt m. dild, rå1250100.50.32.4157
Artiskok 47196103.30.210.55.444
Artiskokhjerter, konserves, i lage27113101.50.15.41.531
Artiskokhjerter, konserves, i olie8234272.45.95.93.524
Artiskokhjerter, marinerede8937271.85.47.11.871
Asparges, frost, kogt1875102.90.41.91.618
Asparges, grønne 2084102.20.13.92.124
Asparges, hvide 251041020.24.9217
Asparges, hvide, konserves, i lage1563101.80.22.5115
Asparges, kogt2292102.40.24.1223
Aubergine 2396101.10.24.939
Bambusskud, konserves1979101.70.43.21.48
Bambusskud, Makino, kogt2084102.10.23.31.826
Bambusskud, Moso, rå 40167103.90.26155
Basilikum2396103.20.62.71.6177
Basilikum, tørret, krydderi, urt2339739234.147.837.72240
Batat, sød kartoffel 8635971.60.125330
Batat, sød kartoffel, bagt, med skræl90376720.220.73.338
Batat, sød kartoffel, chips, snacks532222112.932.456.88.859
Bata, sød kartoffel, kogt, med skræl7631771.40.117.72.527
Bitter melon1979100.90.10.72.820
Bladbede, sølvbede 1979101.80.23.71.651
Bladbede, sølvbede, kogt i letsaltet vand2084101.90.14.110.558
Bladselleri 1667100.70.231.640
Blomkål 25104101.90.35222
Broccoli 34142102.80.46.52.647
Broccoli, frost, kogt28117103.10.15.4333
Broccoli, kogt35146102.40.47.23.340
Brøndkarse 1146102.30.11.50.5120
Cayote, Keyote 1979100.80.14.51.717
Chili, peber, stærk, rød 40167820.48.81.514
Dild 43180103.51.172.1208
Dild, frø, tørret305127391614.555.221.11516
Fennikel, knold 31129101.20.27.33.149
Fennikelfrø, tørret, krydderi3451440815.814.952.339.81196
Forårsløg 32134101.80.27.32.672
Græskar 261091010.16.5121
Græskarblomster, ca. 50 stk15631010,13.3139
Grønkål 49205104.30.98.83.6150
Grønkål, frost, kogt30125102.80.55.32138
Gulerod 36150100.70.19.62.633
Hvidkål 25104101.30.15.82.540
Hvidløg 14966286.40.533.12.118
Hvidløg, pulver, krydderi3311382816.60.772.7979
Ingefær, rod, frisk, Kina 4619291.30.610.33.327
Ingefær, rod, pulver, krydderi3321386810.43.61819.8195
Jordskok 7330592.10.0117.41.627
Jordskok, kogt69288920.0112.94.526
Julesalat 1771100.90.143.119
Karse 32134102.60.75.51.181
Kartoffel, uspecifik 7732172.10.117.52.112
Kartoffel, chips (franske kartofler)532222116.43453.83.121
Kartoffel, pommes frites (friturestegte)323134923.415.542.63.913
Kartoffelmel 357149036.90.383.15.965
Kinakål 1667101.20.23.21.242
Kinaradise 1875100.60.14.11.627
Knoldselleri4217591.50.39.21.842
Knudekål, glaskål 2396101.70.23.61.824
Koriander, blade og stilk26108102.30.294.53.261
Kørvel, blade og stilk 27113102.81.92.71.7400
Kålrabi, kålroe 27113101.71.16.23.624
Lotus7430992.60.117.24.945
Lotus, kogt6627691.60.07163.126
Lucernespirer, Alfalfa frøspire 23961040.72.11.932
Løg 4016791.10.3101.923
Løg, ristede løg57123841035.742.920
Løgringe, indbagte, frostede, opvarmede i ovn276115234.114.333.82.231
Majroe 28117100.90.16.4230
Maniok, Kassava, Topioka 16066861.40.338.11.816
Mælkebøtte, blade 45188102.70.79.23.5187
Okra331381020.17.53.281
Paksoi, pak-choi 1354101.50.22.21105
Pastinak 7129691.50.313.93.833
Peberfrugt, grøn 29121100.90.25.91.810
Peberfrugt, rød 31129101.30.36.22.17
Peberrod 9640187.70.7117.5120
Persille 361501030.87.14.1153
Persillerod 5422592.30.610446
Porre 36150101.80.37.72.242
Purløg 30125103.30.74.42.592
Rabarber 218890.90.36.83.8115
Radise 1667100.70.13.41.625
Rosenkål, frost4318093.80.47.93.826
Rosenkål, uspecifik 5221794.30.65.44.523
Rødbede 4318091.60.29.62.825
Rødbede, konserves, uden sukker3012590.70.17.1217
Rødkål 31129101.40.27.42.145
Rødkål, kogt2912191.50.16.92.642
Salat, egeløv 1667101.40.22.91.650
Salat, endivie, escarole, frisé 1771101.30.23.43.152
Salat, feldsalat, vårsalat, kornsalat21881020.43.61.838
Salat, hovedsalat 1354101.30.441.352
Salat, iceberg 1458100.90.13.21.118
Salat, radicchio2396101.40.34.50.919
Salat, romaine 1771101.20.33.32.147
Salat, ærteskud31129103.70.54.42.336
Savoykål 271131020.16.13.135
Spidskål 24100101.40.24.91.935
Spinat 2396102.90.43.62.2127
Squash, butternut45188910.111.7248
Squash, spaghetti31129100.60.66.91.523
Squash, zucchini 1667101.20.23.41.120
Svamp, Champignon, brun2292102.50.14.30.618
Svamp, Champignon, hvid 24100102.90.33.61.56
Svamp, Enoki, brun39163102.70.37.72.52
Svamp, Enoki, hvid37154102.60.37.22.31
Svamp, Judasøre39163101.10.297.727
Svamp, Kantarel 381591020.56.93.815
Svamp, Kejserhat39163102.80.27.94.21
Svamp, Maitake31129101.90.272.71
Svamp, Morel31129103.10.65.12.843
Svamp, Portobello2292102.10.43.91.33
Svamp, Shiitake34142102.20.496.82.52
Svamp, Shiitake, tørrede3351399922.61.567.637.5106
Svamp, Straw, Paddy, konserves31129103.30.15.43.26
Svamp, Østershat33138103.30.416.12.33
Tang, agar, tørret306127856.20.3807.7625
Tang, ager, rå26109100.50.036.80.554
Tang, arame, tørret, Japansk327163599.61.96844600
Tang, kombu2094100.80.14.42.891
Tang, kombu, tørret, uspecificeret 267111599.12.7510.4790
Tang, nori sushi tang, tørret, uspecificeret2781161946.53.732.126.5298
Tang, spirulina, tørret2901211957.57.7223.93.6120
Tang, Wakeme, rå 451881030.690.5150
Tang, wakame, tørret, Japansk2169029183.22925825
Tomat, uspecificeret 1875100.80.23.91.210
Vandkastanje, Kina, dåse5020990.90.0612.32.13
Vandkastanje, Kina, frisk, rå6728091.70.114.52.13
Wasabi, japansk peberrod10945574.80.623.57.8128
Wok blanding, forssen grøntsagsblanding34142101.70.54.96.240
Yams11849371.50.227.94.117
Fødevare (per 100g) KcalKJSlankeværdiProtein (g) Fedt (g)Kulhydrat (g)Kostfibre (g)Calcium (mg)

De fleste grøntsager er meget slankende

De fleste grøntsager mætter umiddelbart mindre end andre fødevarer, men de indeholder til gengæld så få kalorier i forhold til, hvor meget de fylder i maven og i forhold til hvor mange kalorier, du bruger på at spise og fordøje dem, at der nærmest ikke er nogen grænse for, hvor meget du kan spise af dem, selv om du ønsker at tabe dig.

Grøntsager med slankeværdi 9 og 10 i tabellen ovenfor hører til de allerbedste fødevarer, når du ønsker at tabe dig. Jo flere du spiser af disse grønsager, desto hurtigere taber du dig.

Du får det største sundhedsmæssige udbytte af grøntsager ved både at spise mange af dem og ved at spise mange forskellige slags.

Tilberedning

Det er ikke kun fødevarer i sig selv, der har en slankeværdi. Flere andre faktorer spiller en rolle.

Slankeværdien af et fødemiddel påvirkes fx også væsentlig af tilberedningsmetoden.

Tommelfingerregel: Jo mindre tilberedt et fødemiddel er, desto mere slankeegnet er det — og desto højere slankeværdi har det.

Derfor er rå frugt og grøntsager en vigtig del af en sund og effektiv slankekost.

Råkostsalater

grøntsager
Spis også rå grøntsager

Grøntsager er på flere måder vores bedste kilde til vitaminer, kostfibre, mineraler og mange andre gavnlige stoffer — også selv om de er kogte.

En sund og effektiv slankekost indeholder derfor masser af grøntsager — både rå og skånsomt tilberedt.

En del af de af gavnlige stoffer i grøntsager ødelægges eller ændres af varmebehandling. Det er også derfor en god idé, at en stor del af kosten består af rå fødevarer.

Rå fødevarer indeholder generelt flere gavnlige stoffer, og mætter mere i forhold til kalorier, end når de er blevet kogt eller på anden måde tilberedt. Men nogle næringsstoffer er lettere tilgængelig i kogte fødevarer. Du optager fx væsentlig flere kulhydrater og proteiner (og derfor også flere kalorier) fra tilberedte fødevarer end fra rå fødevarer.

Jo flere rå fødevarer, du indtager, desto lettere vil du have ved at komme ned i vægt og holde vægten nede, og så giver rå mad trods alt næringsstofferne i den præcise form og kombination, som de findes i ubehandlede og utilberedte fødevarer.

Læs også artiklen:  Begynd med en kaloriefattig råkostsalat