Kød, kødpålæg, kødprodukter

For store mængder kød og andre animalske fødevarer øger risikoen — eller er mistænkt for at øge risikoen — for flere af de såkaldte civilisationssygdomme, herunder sukkersyge, hjertekarsygdomme, gigt og kræft.

Animalske fødevarer udgør også en væsentlig klimabelastning. Af disse og andre grunde er det en god idé at begrænse indtagelsen af kød og kødprodukter så meget som muligt.

Slankeværdi faveskala:
Slankeværdi 10-9 Slankeværdi 8-7 Slankeværdi 6-5 Slankeværdi 4-3 Slankeværdi 2-1
Fødevare (per 100 g)Kcal KJ Slankeværdi Protein (g)Fedt (g)Kulhydrat (g)Kostfibre (g)Calcium (mg)
Bacon4171741112.639.71.2805
Bacon, skiver, stegt452188711643.1006
Blodpølse3791582214.634.51.2906
Fårekød, kogt, stegt234977433.411.10.08010
Fårekød, saltede kogestykker 3711549214350025
Hale, svin3781578217.733.50018
Hamburgerryg, pålæg107447516.840.705
Hamburgerryg, røget12451851951.104.9
Hamburgerryg, røget, kogt122509518.44.90.805.13
Hare114476521.82.30013
Hestekød 133555421.44.6006
Hjerte, kalv110459517.23.9005
Hjerte, okse112468517.73.90.1407
Hjerte, svin118493517.34.41.3305
Hjortekød, uspecificeret157655521.87.130010
Kalv, ribben228952423.913.90011
Kalvekød, < 3% fedt107447621.42.40013
Kalvekød, bryst, kogt2821177225.918.9008
Kalvekød, ca. 13% fedt197822318.5813.10010
Kanin1365685205.60013
Lammekød, bov, afpudset183764420.111.30.0907
Lammekød, bryst, afpudset149622418.37.981.02013
Lammekød, ribben2851190216.824009
Lammekød, uspecificeret2821177216.523.40016
Lammekød, uspecificeret, afpudset193806420.312.4004
Lammekølle, med ca. 4 % fedt121505520.94.1004
Lammekølle, steak med ben206860418.614.50.13010
Lever, kalv140585519.94.92.9105
Lever, lam139580520.451.7807
Lever, okse135564520.43.63.8905
Lever, svin134559521.43.72.4709
Leverpostej, ca. 13% fedt18577241212.7608
Leverpostej, uspecificeret, dåse3191332214.2281.5040
Medisterpølse, svinekød216902312173.40.240.1
Medisterpølse, svinekød, røget2851190212253.60.322.1
Nyre, kalv99413515.83.10.85011
Nyre, okse99413517.43.10.29013
Nyre, svin100418516.53.31.709
Oksefedt902376610100000
Okeskød, lårtunge med fedt166693421.58.20020
Oksekød, bryst, kogt2551065223.5170011
Oksekød, ca. 10 % fedt152635420.47.8005
Oksekød, ca. 15 % fedt215898318.6158.9015
Oksekød, ca. 3% fedt 1215055223008
Oksekød, ca. 30 % fedt3181328216.528.40.204
Oksekød, ca. 5 % fedt137572521.45009
Oksekød, culotte145605421.656.5004
Oksekød, flanksteak155647521.27.20025
Oksekød, hakket, 10 - 14% fedt 188785317.413.2009
Oksekød, højreb u. ben med fedtkant, entrecote2521052218.519.50.607
Oksekød, højrebsfilet109455522.22.3003
Oksekød, inderlår 105438522.51.7004
Oksekød, inderlår med fedtkant166693422.17.9006
Oksekød, kalveskank145605519.67.4005
Oksekød, klump steak137572521.44.90021
Oksekød, lårtunge119497522.32.60022
Oksekød, mellemskært1626765209.20010
Oksekød, mørbrad118493521.23.7004
Oksekød, ribeye180752419.710.61.5106
Oksekød, roastbeef, pålæg115480518.63.70.6405
Oksekød, tværreb med ben3241353216.228.40.78010
Oksekød, tykbov160668420.28.80011
Oksekød, tykbryst2771156217.922.20016
Oksekød, tykkam u. ben196818419.213.30012
Oksekød, tykstegsfilet m. fedt189789419.611.7005
Oksekød, tykstegsfilet u. fedt126526521.13.90018
Oksekød, tyndbov steak2441019319.217.90017
Oksekød, tyndbryst, afpudset209873418.914.80012
Oksekød, tyndsteg m. ben160668422.17.3005
Oksekød, tyndstegsfilet m. fedt201839420.312.7005
Oksekød, yderlår142593521.65.5005
Pløse, cervelat, okse- og svinekød, med bacon3621511117.530.43.3309
Pløse, spegepølse, Mortadella, okse- og svinekød3111298216.3725.393.1018
Pølse, Bologna, okse- og svinekød, ca. 20% fedt230960311.519.32.6011
Pølse, Bologna, okse- og svinekød, ca. 25% fedt3081286215.224.65.49085
Pølse, Bratwurst, okse- og svinekød, røget2971240212.226.3207
Pølse, cocktailpølser2581077211.121.35.40.115
Pølse, grill, hotdog, Frankfurter, ca. 10% fedt160668410.110.75.80.171
Pølse, grill, hotdog, Frankfurter, ca. 20% fedt2561069210.921.25.40.152
Pølse, grill, med ost, uspecificeret2451023312.419.35.10.9103
Pølse, lammekød, røget3721553222.1303.4016
Pølse, oksekød, frisk, kogt3321386218.2280.35011
Pølse, svine- og oksekød, med cheddar ost, røget2961236212.925.82.13057
Pølse, svinekød, < 15% fedt190793410.813.56.40.177
Pølse, svinekød, ca. 20% fedt2651106210.622.52.10.326.6
Pølse, svinekød, ca. 35% fedt3661528113.234.60.50.111
Pølse, svinekød, med bacon4291791123.235.71.79020
Rullepølse, lammekød, ca. 20% fedt2511048216.820.30.2016
Rullepølse, svinekød, ca. 14% fedt19380641813.5007
Salami, okse- og svinekød, kogt3361403221.925.92.4015
Salami, okse- og svinekød, tørret3781578221.131.70.72024
Salami, spegepølse, okse- og svinekød, Italiensk 3501461221.826.46.408
Salami, spegepølse, oksekød, kogt2611090212.622.21.906
Salami, svinekød, Italiensk stil4251774121.7371.2010
Salami, svinekød, tørret og hårdt4071699122.633.71.6013
Salami, uspecificeret, pålæg4992083113.9490.5011
Skinke, Bayonneskinke, kogt228952321.215.90010
Skinke, dåse, ca. 5% fedt136568421.164.90.5206
Skinke, skiver, ca. 2% fedt93388518.62.1004
Skinke, kogt103430517.93.5007
Skinke, røget, ca. 3% fedt141589418.52.710.705
Skinke, røget, kogt, skiver, pålæg1235144335.54.6108
Skinke, saltet, hel lår, uden ben og svær2461027318.518.50.0607
Skinke, strimlet1225094223.8004
Skinke, Westfalerskinke2861194226.6200015
Svin, flæskesvær5442271161.331.30030
Svin, Sylte, svinehoved157655413.810.92016
Svinebryst, kogestykke med svær3711549213.835.1005
Svinebryst, kogestykke uden svær3001253213.627.4005
Svinekam, kotelet, afpudset1435975215.70017
Svinekam, med svær, flæskesteg3281369215.629.5005
Svinekam, uden svær198827319.712.60018
Svinekød, filet, afpudset1104595241.6004
Svinekød, hakket, maks. 10% fedt1446014216.7004
Svinekød, hakket, maks. 20% fedt20886831716009
Svinekød, mørbrad, afpudset1164845223.1006
Svinekød, mørbradstykke, afpudset1104595241.6004
Svinekød, nakkefilet, kotelet, med fedtkant225939317.917007
Svinekød, nakkekam med svær2701127216.522007
Svinekød, Ribbenssteg3281369215.630005
Svinekød, skinke steak1305435224.7004
Svinekød, spareribs247103131720005
Svinekød, uspec. ca. 3 % fedt1164845223.1009
Tunge, kalv132551517.25.51.907
Tunge, kalv, kogt202843325.8510009
Tunge, lam222927315.717.2009
Tunge, lam, kogt2751148221.620.30010
Tunge, okse22493531516.13.6806
Tunge, okse, kogt2841186219.322.3005
Tunge, svin225939316.3170016
Tunge, svin, kogt2711131224.118.60019
Vildsvin, kød122509521.53.3004
Vildsvin, kød, kogt160668428.34.380016
Fødevare (per 100 g)Kcal KJ Slankeværdi Protein (g)Fedt (g)Kulhydrat (g)Kostfibre (g)Calcium (mg)

Undersøgelser har vist, at selv forholdsvis små mængder kød, griserødt kød (altså kød fra firbenede dyr som ko, gris, lam og ged) sandsynligvis øger risikoen for kræft. Og mange eksperter anbefaler, at vi højst spiser 300 gram kød om ugen og, at vi helt undgår forarbejdet kød som bacon, pølser og kødpålæg. Læs mere på dietandcancerreport.org

Ifølge Fødevarestyrelsen er kød er en vigtig brik i den danske ernæring, fordi 26% af vores proteiner kommer fra kød og kødprodukter, og fordi det er en vigtig kilde til visse vitaminer og mineraler.

Selv om Fødevarestyrelsens argumenter for, at inkludere kød i kosten på grund af indholdet af proteiner og andre næringsstoffer, mener de ikke, at det er godt at spise meget kød hver dag. De anbefaler, at du højst spiser 500 gram tilberedt kød om ugen fra okse, kalv, lam eller svin.

Kød har et højt indhold af mættet fedt og mættet fedt kan være med til at øge risikoen for hjerte-kar-sygdomme. Fødevarestyrelsen anbefaler derfor, at du vælger magert kød og kødpålæg

Ifølge artiklen: Spis sundt og skån miljøet hører kød og kødprodukter til de fødevarer, der efterlader det største klimaaftryk efterfulgt af ost, smør, æg og mælk. De laveste klimaaftryk kommer fra de vegetabilske madvarer som fx frilandsgrøntsager, mel, gryn og brød. Du kan derfor både spise sundere og reducere madens klimabelastning ved at spise mindre kød og flere grøntsager.

Mindre kød og mere grønt giver vægttab

Også ved vægtproblemer er det en god idé at undvære kødet. Fx viste en undersøgelse, at et vægttab, der holdt på længere sigt, hang sammen med:

1) Mindre indtagelse af deserter, søde sager og søde drikkevarer

2) Mindre indtagelse af kød og ost

3) Øget indtagelse af frugt og grøntsager.

Læs artiklen: Mindre kød og mere grønt giver vægttab

Læs evt. også artiken: Protein mod overvægt?

Tips til mindre kød i kosten

  • Indtag højst 300 gram kød om ugen. Fisk indeholder omega-3 fedtsyrer og er blandt andet derfor sundere end kød. Erstat eventuelt noget af kødet med fisk.
  • Undgå forarbejdet kød, altså kød konserveret ved rygning, saltning eller tilsætning af konserveringsmidler (kødpålæg, skinke, bacon, salami, hotdogs mv.).
  • Vælg de fedtfattige varianter.
  • Spis altid kød sammen med rigelige mængder grøntsager.
  • Erstat noget af det hakkede kød i fx fars med hakkede champignon eller mosede kartofler. Det giver endda mere smag, og gør retten saftigere.
  • Tilsæt mange revne, rå eller kogte grøntsager til sammenkogte retter, kødsovs, pizza og lignende.
  • Tilsæt revne grøntsager til kødfars— fx revne squash, gulerødder, kartofler og/eller pastinak — og du vil spise mindre kød og flere grøntsager, næsten uden at opdage det.
  • Bruger du kødsovs, så prøv at komme almindelige grønne bønner i kødsovsen. De skal bare lige koge med i de sidste 2-3 minutter. Det giver en god smag, og du får trods alt flere grøntsager smuglet ind i din kost på den måde. Prøv også at tilsætte porreskiver og andre grøntsager.
  • Begynd et måltid, der indeholder kød, med en råkostsalat. Det er sundt og vil gøre dig delvist mæt, før du kommer til retten med kød, og du spiser måske mindre.
  • Vælg retter, der indeholder mange grøntsager og kun lidt kød.

Vegetarkost kan være bedst

En fornuftig sammensat kost uden animalske fødevarer er sundest. Vegetarer får generelt mindre protein og mere kulhydrat end kødspisere, og er generelt slankere og har færre vægtproblemer.

I artiklen: Energigivende næringsstoffer nævner Fødevarestyrelsen blandt andet, at en varieret plantebaseret kost sagtens kan dække proteinbehovet. De fleste danskere får mere protein, end de har brug for. Det er derfor kun en fordel, at en vegetarkost normalt indeholder lidt færre proteiner end en kost med kød.

I artiklen Vegetarer skriver Fødevarestyrelsen, at du sagtens kan sammensætte en vegetarkost, som sikrer, at du får de nødvendige vitaminer, mineraler og proteiner. Og i artiklen: Vegetarmad og sundhed, skriver de, at videnskabelige undersøgelser tyder på, at vegetarmad nedsætter risikoen for kroniske sygdomme som fedme, hjerte-kar-sygdomme, forhøjet blodtryk, diabetes, visse former for kræft og nyrelidelser.