Proteiner i bælgfrugter

Der er mange proteiner i bælgfrugter

Det er især de mættende kostfibre, gavnlige plantestoffer og proteiner i bønner, linser og ærter, der gør dem velegnede, når du vil ned i vægt.

Moderate mængder bælgfrugter suppleret med store mængder grøntsager er ideel slankekost — og du kan spise dig mæt i den kombination lige så tit, du har Proteiner i bælgfrugterlyst, og stadig tabe dig.

Essentielle Aminosyrer
ForkortelseEssentiel Aminosyre
IleIsoleucin
LeuLeucin
LysLysin
MetMethionin
PheFenylalanin
ThrThreonin
TrpTryptofan
ValValin
Protein faveskala:
Protein over 20 % Protein 10-20 % Protein 8-9 % Protein 6-7 % Protein 0-5 %
Fødevare (pr. 100 g) Kcal Slankeværdi (1-10)Protein (g)Protein (g. pr. 100 kcal)Protein (Energi %)Ile( mg)Leu (mg)Lys (mg)Met (mg)Phe (mg)Thr (mg)Trp (mg)Val (mg)
Azuki bønner, kogt12877.55.923.43006325677939825572387
Azuki bønner, tørrede329721.86.626.57911668149721010526741911023
Brune bønner, tørrede313722.07.028.1880133013601709407902401910
Grønne bønner, frost39101.84.618.566111872266791989
Grønne bønner, Haricots vert31101.85.823.266112882267791990
Hestebønner, tørrede341726.17.730.610531964167121311039282471161
Hestebønner, tørrede, kogt11077.66.927.63065724866232127072338
Hestebønner, friske grønne7285.67.831.12514323664322820856274
Hestebønner, friske grønne, kogt6284.87.731.02153703133719517848235
Hvide bønner, kogt14078.25.923.4387700520111471289100504
Hvide bønner, tørrede337722.36.626.59501723128027311607112501240
Kidney bønner, kogt12778.76.927.4383693595130469365103454
Kidney bønner, tørrede333723.06.927.610411882161835512759922791233
Kidney bønnespirer29104.214.557.91863022394421217644216
Kikærter, kogt16478.95.421.638063159311647532985372
Kikærter, tørrede378720.55.421.7882146513772701103766200865
Lima bønner, butter beans, tørrede338721.56.325.411291850143827112369272541291
Lima bønner, butter beans, tørrede, kogt11577.86.827.14116735239944933792469
Linser, kogte, uspecificeret11679.07.831.03906546307744532381448
Linser, tørrede, uspecificeret352724.67.028.0113020101890210138010502501300
Linsespirer10689.08.534.0326628712105442328-399
Lupin371736.29.839.0161527431933255143513312891510
Lupin, kogt116715.613.453.86951181832110618573125650
Meter bønner, asparges bønner, Kina34102.47.128.27112310925878421104
Miso, sojapasta199612.86.425.7508820478129486479155547
Mung bønner, tørrede347724.06.927.710081847166428614437822601237
Mung bønner, tørrede, kogt10577.06.726.72975444908442523076364
Mung bønnespirer30103.010.040.0132175166341177837130
Pinto bønner, kogt14379.06.325.2426765630117531331108519
Pinto bønner, tørrede347721.46.224.7871155813562591095810237998
Pralbønner, tørrede328721.26.525.98951572135217310798421841092
Pralbønner, frisk med bælg22101.67.329.1------24-
Pralbønner, frisk med bælg, skiver, kogt18101.26.726.7------18-
Sojabønner, grønne, edamame, rå, frosne109711.210.341.2283702702133460312119305
Sojabønner, grønne, edamame, kogt i letsaltet vand, frosne121711.99.839.3300745745141488331126324
Sojabønner, grønne, rå147713.08.835.2570926775157586516157576
Sojabønner, grønne, kogt141712.48.835.2543883739150559492150549
Sojabønner, udblødte, før spiring180716.89.337.36031162988136737616166606
Sojabønner, tørrede, kogt172718.210.642.380713551108224869723242831
Sojabønner, tørrede389535.69.236.6159126992135392179013735311643
Sojabønner, tørrede, tørristet449543.39.638.6192032232634534206617195751976
Sojabønnespirer, kort122813.010.742.6580938752138641503159620
Sojabønnespirer, lang 27105.420.080.0128187139251531080150
Sojamel434437.88.734.8167528122298466180215005021724
Sojamel, ristet439438.18.734.7168828342316469181615115061737
Sorte bønner, black turtle, konserves9176.06.626.42855124227935622272348
Sorte bønner, black turtle, tørrede 339721.06.224.89381697145932011508952501110
Sorte sojabønner, udblødte, før spiring174719.010.943.76311219911145800627200667
Sorte sojabønner, fermenterede247721.28.634.39751622107732110347791861006
Sorte sojabønner, tørrede317728.79.136.2119022501936236145011993201295
Sorte sojabønner, tørristet435539.09.035.9161730572631321197016294351760
Sorte sojabønnespirer 6987.410.742.92744332866230523779305
Tofu ost, Tofuru, fermenteret, saltet11688.97.730.7404619537104397332127411
Tofu yogurt9463.53.714.9------42-
Tofu, blød6187.211.847.232449843184319268102331
Tofu, fast7888.010.341.0400614532103393330126408
Tofu, hård145713.09.035.96821118709169671630188699
Vignabønner, Sorte øjne bønner, umodne9073.03.313.11582111944216211034171
Vignabønner, Sorte øjne bønner, umodne, kogt9773.23.313.11702262094517411837184
Voksbønner, rå 33101.85.521.88112011028579127100
Ærter, grønne, dybfrost7586.18.132.52124023794124123558242
Ærter, grønne, rå6889.213.554.12013553392921421568230
Ærter, sukkerærter 4293.07.128.684117119147411517114
Ærter, tørrede352723.86.827.0920141015101709207401801160
Ærteskud31103.711.947.71402282293416713227185
Ærtespirer12478.87.128.417136538469251186191220
Fødevare (pr. 100 g) Kcal Slankeværdi (1-10)Protein (g)Protein (g. pr. 100 kcal)Protein (Energi %)Ile( mg)Leu (mg)Lys (mg)Met (mg)Phe (mg)Thr (mg)Trp (mg)Val (mg)