Proteiner i fisk og skaldyr

Kvaliteten af proteiner i fisk og skaldyr er høj. Det er indholdet af næringsstoffer — jod, D-vitamin, selen og omega-3 (fiskeolie) og proteiner i fisk — som får Fødevarestyrelsen til at anbefale, at vi spiser fisk.Proteiner i fisk

Det kan derfor være en fordel at vælge fisk frem for kød. Men du kan sagtens klare dig uden proteiner i fisk og skaldyr (vi får allerede mere end nok protein i kosten). Det er en fordel at farvælge fisk i kosten forudsat, at du får de næringsstoffer, som fisk indeholder, på anden måde.

Essentielle Aminosyrer
ForkortelseEssentiel Aminosyre
IleIsoleucin
LeuLeucin
LysLysin
MetMethionin
PheFenylalanin
ThrThreonin
TrpTryptofan
ValValin
Fødevare (pr. 100 g) Kcal SlankeværdiProtein (g)Protein (g. pr. 100 kcal)Protein (Energi %)Ile( mg)Leu (mg)Lys (mg)Met (mg)Phe (mg)Thr (mg)Trp (mg)Val (mg)
Aborre91719.3921.318589315761781574757850217999
Ansjos131620.515.6563938165418696027948922281048
Ansjos, konserves, i olie210428.8913.7655133123482653855112812663241488
Blæksprutte92715.616.966867810961164351558670174680
Blæksprutte, kogt175617.910.234178012671310403656763202786
Blæksprutteringe, indbagt, frost, friturestegt278310.93.9216--------
Brasen103616.716.2165--------
Brisling208512.45.9624--------
Brisling, dåse, i olie261318.37.0128--------
Brisling, dåse, i tomatsauce2034157.3930--------
Brosme, cusk87718.9921.838787515441744562742833213979
Bækforel, Bækørred, vild115620.517.8371--------
Fiskebolle, kogt i vand, konserves6077.111.834732152757319129026776366
Fiskefars6279.315.0060420690750250380350100480
Fiskefrikadeller, industrielt fremstillet123611.99.6739537883960320486448128614
Fiskepinde, frosne, forstegete277311.013.9716429852795296470372122500
Gedde88719.321.938888715651768570752844216992
Havkat, opdræt119615.212.775167811531386445607688182738
Havkat, opdræt, tørstegt144618.412.785182013961677539735833220894
Havkat, paneret, stegt i olie229318.17.903283615081597527726790200943
Havkat, vild95716.417.266975513311504485639718183844
Havkat, vild, tørstegt, varmrøget105618.4717.597085115021697547721810207952
Hellefisk (Grønland)186614.47.743166211681320425561630161740
Hellefisk (Grønland), tørstegt, varmrøget239518.47.703184914971692545719808206949
Helleflynder (Atlanterhavet og Stillehavet) 91718.620.4482959169219116168139122331072
Helleflynder (Atlanterhavet og Stillehavet), tørstegt111722.520.27811160204623127459839952821297
Helleflynder (Atlanterhavet), paneret, stegt i fedt198520.110.1541--------
Helt134619.114.255788015511753565745837214983
Hornfisk90716.518.33731030154018806208209202401160
Hummer77716.521.438672311971240413680654215741
Hummer, kogt8971921.358583213761426475782753248852
Hvilling90718.3120.348184414881682542715803205943
Jomfruhummer10672422.6491--------
kammuslinger, frosne57812.722.288946996586431536746846463
Kaviar, sorte, røde264424.69.3237103521331834646107112633231263
Knude90719.321.448689015701774572754847216995
Kongeål, pighaj, hajer129617.913.8856--------
Krabbekløer, krabbekød, kogt110722.3220.29811079176819396299399003111046
Krabbekløer, krabbekød86717.420.238184413811515490735705242819
Krabbesticks, frosne103712.912.525052610231123363545523179497
Krebs, opdræt72714.920.698371811761290418625599207696
Krebs, opdræt, kogt87717.520.118084713881523494737707244822
Krebs, vild7771620.788377212651388450672644222749
Krebs, vild, kogt82716.7720.458281113291457472706676234786
Kuller74716.322.03881000160018505407909102101090
Kuller, røget, kogt116725.221.728711622050231774798511062831300
Kuller, tørstegt9072022.228910671882212668690410152601193
Kulmule82717.8121.728782114471635527695781199917
Laks, opdræt2244208.9336881155716475947928912191002
Laks, opdræt, paneret i fedt313323.67.5430--------
Laks, opdræt, simret266423.88.953610481853196070794210602611192
Laks, røget, udskåret168422.613.455484214861679541714801205942
Laks, vild142619.8413.9756914161318225877758702221022
Laks, vild, gravad179621.211.8447934165017456308409442321062
Laks, vild, tørstegt182625.413.965611722067233675399311152851310
Makrel, varmrøget2963206.7627109919382190706931109910451228
Makrelfilet i tomatsovs, 70% fisk, konserves2537145.5322--------
Musling86714.717.096869312001123423560700205743
Musling, dampet148625.617.306911121798190957691510992861116
Musling, kogt, konserves142624.317.116811401830190065099011003101490
Pighvarre95616.116.956874013051474475627704180827
Pighvarre, tørstegt, røget122620.616.8968948167218906098039022301060
Reje, dybfrost, kogt119622.819.16771050195021726659929042601067
Reje, frisk85720.123.659592617191915586875797229941
Reje, frisk, kogt99723.924.149711012044227769710409482731118
Reje, indbagt, friturestegt291314.44.9520--------
Reje, indbagt, frost225414.86.5826--------
Rødfisk, haddock74716.322.038887115361736560738829212974
Rødfisk, haddock, røget116625.221.728711622050231774798511062831300
Rødspætte94718.319.477884913491694556673791169996
Rødspætte, kogt118721.818.47741011160720186628029422011186
Rødspættefilet, paneret, stegt i olie220414.56.5926--------
Rødtunge70712.417.717161410871270455508585161651
Sandart93719.120.548288215551758566747839214986
Sandart, tørstegt, røget119624.520.598211311994225472695810762751264
Sardin i olie, konserves208324.611.834711342001226072996110792761268
Sardin i tomat, konserves185620.911.304579513581400476973795157926
Sej, filet92719.421.0984896158017865767598522181002
Sej, filet, Alaska, pollock, frost56812.221.79875739801118370471536166619
Sej, filet, Alaska, pollock, frost, tørstegt111623.4821.158510821908215769691710292631210
Sild, kippers, røget217524.611.344511331998225872896010782751266
Sild, syltet 262414.195.422265411531303420554622159731
Sild, sommersild2935175.802378413821562504664745190876
Sild, sommersild, kogt349320.25.7923931164218565987888852261040
Sild, 158517.9611.374582814601650532701787201925
Sild, kogt20352311.334510611872211568289910102581187
Skrubbe88718.621.1485924141317145427238131441024
Snegl87716.118.51744719606941403994700509
Sperling79716.6421.068476713521528492650729186857
Stenbiderrogn, rød, caviar94712.513.3053--------
Stenbiderrogn, sort, caviar179614.297.9832--------
Sælkød142628.420.0080--------
Søtunge64714.823.139373212961514543606698192776
Søøre, abalone69715.822.9092516139892936543664864615
Torsk, (Atlanterhavet )82717.8121.728782114471635527695781199917
Torsk, (Atlanterhavet ), saltet, tørret 290562.8221.66872895510657691859245227547043236
Torsk, (Atlanterhavet ), tørstegt, røget105622.821.718710521856209767689110012561176
Torsk, frisk, kogt i letsaltet vand100722.722.70911049185020916748899982551173
Torskerogn115620.517.83711150174016104907607602301310
Torskerogn, presset, konserves125627.121.6887152023002128648100510053041732
Torskerogn, presset, konserves, stegt i fedt230426.411.48461481224020736319799792961687
Torsk, filet, paneret, stegt i fedt202515.67.7231--------
Torsk, filet, rullet i mel, stegt i fedt14652114.3858--------
Tun109624.422.399010771900214769291310252621204
Tun i olie, konserves198429.114.7059134223682675862113712773261501
Tun i vand, konserves128623.618.447410881920216969992210352651217
Tun, tørstegt132628.221.3685130022932590835110112373161453
Ørred, vild, rainbow119620.4817.2169944166418816067998982291055
Ørred, vild, rainbow, røget150522.915.276110561863210567989510052571181
Ørred, opdræt, rainbow141519.914.1156962169619166188159152341075
Ørred, opdræt, rainbow, filet, paneret, stegt i fedt247422.49.0736--------
Ørred, opdræt, rainbow, tørstegt, røget168523.814.175711482025228773897310922791283
Østers5979.816.616636459261016637038954390
Ål184518.410.004085014991694546720809207950
Ål, røget351219.15.442288215561758567747840215986
Ål, tørstegt236423.710.044010901922217170092310372651218
Fødevare (pr. 100 g) Kcal SlankeværdiProtein (g)Protein (g. pr. 100 kcal)Protein (Energi %)Ile( mg)Leu (mg)Lys (mg)Met (mg)Phe (mg)Thr (mg)Trp (mg)Val (mg)