Proteiner i fjerkræ og æg

Der er mange proteiner i fjerkræ og æg. Det er dog næppe et godt argument for at spise disse fødevarer, eftersom vi allerede får mere end nok protein i kosten.

Proteiner i fjerkræ og æg er dog en faktor, der kan indgå i overvejelserne, når det i sjældne tilfælde er nødvendigt at øge mængden og/eller kvaliteten af protein i kosten — fx kan den proteinrige æggehvide overvejes.Proteiner i fjerkræ

Essentielle Aminosyrer
ForkortelseEssentiel Aminosyre
IleIsoleucin
LeuLeucin
LysLysin
MetMethionin
PheFenylalanin
ThrThreonin
TrpTryptofan
ValValin
Fødevare (pr. 100 g) Kcal SlankeværdiProtein (g)Protein (g. pr. 100 kcal)Protein (Energi %)Ile( mg)Leu (mg)Lys (mg)Met (mg)Phe (mg)Thr (mg)Trp (mg)Val (mg)
And, vildt, brystkød uden skind123519.8516.14651019167716995378328482761039
And, vildt, kød med skind, 211317.428.263387814491468465723738237902
And, opdræt, kød med skind 404211.52.8511537900912291459471144573
And, opdræt, kød med skind, stegt3372195.642387214651486475752773232938
And, opdræt, kød uden skind135418.2813.545493915441564494766781254956
And, opdræt, kød uden skind, stegt201323.511.694712061983200963598410033271228
And, Pekin, andelår med skind og ben, stegt217326.812.3549136122382268715111311343681387
And, Pekin, andelår med ben, uden skind, stegt178429.116.3565148124352468778121112344001509
And, Pekin, brystkød med skin, stegt202324.512.1349124720502078655101910393371270
And, Pekin, brystkød uden skin, kogt140427.619.7179140423102340737114811703801431
And, lever136318.713.7555995169114184449308332641170
Due, kød og skind294218.476.282594315061537552773884268967
Due, kød uden skind142517.512.324995515011532554759876274949
Fasan, kød og skind181422.712.545012281870201564387611083041230
Fasan, kød uden skind133523.517.677113241995215768692011803281305
Fasan, brystkød uden skind133524.418.357313692063223071095112203391349
Fasan, hel fasan (spiselig del), kogt239332.413.5654175326692876918125015814341756
Fasan, lår uden skind134522.216.576612471879203264686711123091229
Gås, opdræt, kød og skind 371215.864.271774613301254383665708207777
Gås,opdræt, kød og skind, kogt, stegt305225.28.2633118321091988608105511233321232
Gås, opdræt, kød uden skind16152314.29571168192219476159549723171190
Gås, opdræt, kød uden skind, kogt, stegt238228.912.1449148824472480783121412384031516
Gås, lever, røget462111.42.47106061029863270567507161719
Høne, kød og skind243314.76.052457012201314398584962118584
Høne, kød uden skind14152114.89601070153017205508108502401010
Høne, bryst116523.320.09801037179319415088489642721090
Høne, filet, kogt154536.223.51941911271630761002143715294221796
Høne, Kylling, lever119316.914.205781315121332432824725176998
Høne, lever, simret167324.514.6759114421281875608116010212481405
Kalkun, brystkød uden skind114523.720.798367916401952619763859252756
Kalkun, brystkød uden skind, stegt147430.120.488277318392225705869979287862
Kalkun, kød med skind143521.615.106060814711746554688608768686
Kalkun, kød med skind, stegt189428.615.1361796192522827249031004291902
Kalkun, kød uden skind112522.620.188164915691868592730649822724
Kalkun, kød uden skind, kogt, stegt159529.118.3073833201423987609371055310929
Kalkun, underlår med skind, kogt, stegt208427.913.4154141721872571793109612253111463
Kylling, bryst med skind172420.8512.12481063153417255638168692371020
Kylling, bryst med skind, paneret, friturestegt222331.8414.3457163223532634862125313273641562
Kylling, bryst filet120522.518.757511041861216358590810092831165
Kylling, bryst filet, stuvet151528.9819.1977153021752462802115012243391437
Kylling, bryst filet, stegt187433.417.8671176525092836925132814123901659
Kylling, kød med skind, paneret, friturestegt269228.5610.6242143920922320762112111813231392
Kylling, kød med skind215318.68.653592413501509493721767207902
Kylling, kød med skind, stegt239327.311.4246136219862223726106111283051325
Kylling, kød uden skind og fedt114523.220.35811225174119716429219802711151
Kylling, kød uden skind og fedt, stuvet159428.918.1873152521672454799114612203371433
Kylling, kød uden skind og fedt, ristet173430.9117.8771163223192626855122613053611533
Kylling, kød uden skind og fedt, stegt192432.8217.0968173224632784908130313863831628
Kylling, lever119316.914.205781315121332432824725176998
Kylling, lever, simret167324.4614.6559114421281875608116010212481405
Kylling, lever, stegt172325.7814.9960120622431976641122310762611481
Kylling, lår og underlår med skind214416.377.653174213061438439631729171768
Kylling, lår og underlår med skind, ristet184424.0313.065211492000221567895511142701166
Kylling, lår og underlår med skind, stuvet220424.1710.994412161766197964694210022711177
Kylling nugget, frost228315.36.712763110871049333548549165678
Kylling nugget, friturestegt326216.55.062067911691129358589591178729
Kylling pølse, kalkun pølse, ca. 15% fedt2003126.002435261263718930636399386
Kylling pølse, kalkun pølse, ca. 5% fedt183321.4311.714762810921136337546648176689
Kylling, underlår med skind155419.312.455064611191192407586600222660
Kylling, underlår med skind, paneret, friturestegt254226.8410.5742135719692189718105411123041310
Kylling, vinge, frosset, BBQ211319.79.343774512781352414726743180809
Kylling, vinge, frosset, BBQ, ovnbagt242322.29.173784214441529468820841204915
Kylling, vinge, paneret, friturstegt321226.118.1333123918512030669100210562811245
Kylling, vinge, stuvet181427.1815.0260143520392309752107811483171348
Quail, kogt227325.111.0644129520623102756105612083681321
Rype, bryst uden skind122520.316.6467--------
Rype, bryst uden skind, ovnstegt174429.817.1369--------
Struds, steak, kogt155528.1218.1473133622852483786116112332511389
Æg, and185412.86.92286001110940570840740270880
Æg, and, alkaliseret, pidan, tusindårsæg158412.88.1032541995756610732659140689
Æg, gås185413.97.513064012001020620910800290950
Æg, hønseæg, blomme322215.84.912086613991217378681687177949
Æg, hønseæg, blomme, pasteuriseret, frost296215.45.202178013511182375689706223908
Æg, hønseæg, blomme, tørret666134.25.1421197029002300880148018605002080
Æg, hønseæg, hele143412.68.81357501150990440710600180950
Æg, hønseæg, hele, alkaliseret, pidan, tusindårsæg132412.89.70395821006731633711610227730
Æg, hønseæg, hele, hårdkogt155412.588.12326861075904392668604153767
Æg, hønseæg, hvide48910.922.71916801010860470720520170920
Æg, hønseæg, pocheret143412.58.74356691083909378677553166855
Æg, hønseæg, stegt i fedt190313.16.89287131118940408695628159797
Æg, quail172412.77.38305831096954404640686191712
Æg, quail, alkaliseret, pidan, tusindårsæg158413.88.73356841199891475708728170852
Æg, quail, kogt163412.37.553063711471010383671670185738
Fødevare (pr. 100 g) Kcal SlankeværdiProtein (g)Protein (g. pr. 100 kcal)Protein (Energi %)Ile( mg)Leu (mg)Lys (mg)Met (mg)Phe (mg)Thr (mg)Trp (mg)Val (mg)