Proteiner i frugt og bær

Der findes også proteiner i frugt og bær

Som du kan se i tabellen nedenfor vil du altid finde proteiner i frugt og bær.

Selv om analyser viser, at der er proteiner i frugt, mangler der analyser, som viser det præcise indhold af essentielle aminosyrer i en del frugter (de er proteiner i frugtmarkeret med en streg (-) i tabellen = indholdet af essentielle aminosyrer er ukendt).

Essentielle Aminosyrer
ForkortelseEssentiel Aminosyre
IleIsoleucin
LeuLeucin
LysLysin
MetMethionin
PheFenylalanin
ThrThreonin
TrpTryptofan
ValValin
Protein faveskala:
Protein over 20 % Protein 10-20 % Protein 8-9 % Protein 6-7 % Protein 0-5 %
Fødevare (pr. 100 g) Kcal Slankeværdi (1-10)Protein (g)Protein (g. pr. 100 kcal)Protein (Energi %)Ile( mg)Leu (mg)Lys (mg)Met (mg)Phe (mg)Thr (mg)Trp (mg)Val (mg)
Abrikos4591.02.29417797652471547
Abrikos, tørret24153.41.4663105831562731678
Ananas5080.51.04192426122119524
Ananaskirsebær5391.93.614--------
Appelsin4790.91.9817293652017629
Avocado16052.01.358414313238977325107
Banan8971.11.2528685084928947
Blomme4690.71.5614151681410916
Blåbær57100.71.25234413122620331
Blåbær, frosne51100.40.831325871512218
Blåbær, vild62101.22.08--------
Brombær43101.43.313-------
Brombær, vild52100.81.66--------
Carambol, stjernefrugt31101.03.213447777213744850
Cherimoya7581.62.194263422142523163
Citron, uden skal29101.13.815--------
Citron, citron skal4791.53.213--------
Clementine4790.91.8716283301720826
Daddel, Jujube, frisk, Kina8870.91.04--------
Daddel, Jujube, tørret, Kina22733.21.464368696560060
Daddel, deglet noor28232.50.934984662250431271
Daddel, medjool27731.80.73458254174842766
Durian13652.61.985581781250481569
Fersken3991.02.6101727301019161022
Figen7480.81.1423333061824628
Figen, tørret24933.31.35891288834768520122
Goji bær, tørret349314.34.11626145623387271358316
Granatæble8381.72.08--------
Grape, rød42100.81.878151971313815
Guavabær6882.63.8159317172166962287
Havtorn8580.70.83--------
Hindbær5291.22.39--------
Hyldebær7370.71.042760261440271633
Jordbær39100.92.39234937327281127
Kaktusfigen4190.71.77--------
Kaki, Sharon7770.60.83254233526301030
Kirsebær, sød6381.11.77203032102422924
Kirsebær, sur5091.02.08--------
Kiwi6181.11.875166612444471557
Kumquat, guldorange (dværgappelsin)7181.92.711--------
Kvæde5780.40.73--------
Lime30100.72.39--142--3-
Litchi6580.91.46--419--7-
Loganbær, frosne5591.52.711--------
Loquat4790.40.9315262341415521
Mandarine, Tangerine, Ponkan5390.81.5617283221816221
Mango6080.81.45295066827311342
Mango, tørret, sødet31932.50.838915320225839540129
Melbanan, plantain12261.31.143659601744463415
Melon, Cantaloupe 34100.82.49212930122317233
Melon, Casaba28101.13.9162633371031261037
Melon, Honningmelon36100.51.5613161851513518
Melon, Vandmelon30100.62.0819186261527716
Nektarin4491.12.410914166219513
Oliven, grønne, syltede, konserves14551.00.73--------
Oliven, sorte, syltede, konserves11560.80.73315032122926-38
Papaya4390.51.14816252911810
Paradisæble7680.40.5216252541114419
Passionsfrugt9772.22.39--------
Pære5780.40.6311191721111217
Ribs5681.42.510--------
Rosiner, tørret vindrue, kernefri29933.01.045796842165775083
Solbær6371.42.29--------
Stikkelsbær4490.92.08------9-
Sveske, tørret blomme24052.20.944166501652492556
Tranebær4680.51.0433533933628345
Tyttebær4480.71.66--------
Vindrue, rød, grøn, stenfri6970.71.04112227919221122
Æble, med skal, uspecificeret5290.30.6261312166112
Fødevare (pr. 100 g) Kcal Slankeværdi (1-10)Protein (g)Protein (g. pr. 100 kcal)Protein (Energi %)Ile( mg)Leu (mg)Lys (mg)Met (mg)Phe (mg)Thr (mg)Trp (mg)Val (mg)