Proteiner i grøntsager

I modsætning til, hvad de fleste tror, er der faktisk mange proteiner i grøntsager i forhold til kalorieindholdet.

Som du kan se i nedenstående tabel er der ofte store mængder proteiner i grøntsager i forhold til deres kalorieindhold. Næsten alle er markeret med en grøn eller mørkegrøn farve, hvilket viser at der er nok Proteiner i grøntsagerproteiner i grøntsager til at dække proteinbehovet (forudsat du dækker dit kaloriebehov).

Essentielle Aminosyrer
ForkortelseEssentiel Aminosyre
IleIsoleucin
LeuLeucin
LysLysin
MetMethionin
PheFenylalanin
ThrThreonin
TrpTryptofan
ValValin
Protein faveskala:
Protein over 20 % Protein 10-20 % Protein 8-9 % Protein 6-7 % Protein 0-5 %
Fødevare (pr. 100 g) Kcal Slankeværdi (1-10)Protein (g)Protein (g. pr. 100 kcal)Protein (Energi %)Ile( mg)Leu (mg)Lys (mg)Met (mg)Phe (mg)Thr (mg)Trp (mg)Val (mg)
Agurk med skræl15100.74.71918272291716521
Agurk uden skræl12100.65.020122525123112712
Agurk, sylt m. dild, rå12100.54.21719262651717520
Artiskok 47103.37.028--------
Asparges, frost, kogt18103.016.46610912814028708229114
Asparges, grønne 20102.211.0447512810431758427115
Asparges, hvide 25102.08.0326911010028656119110
Asparges, hvide, konserves, i lage 15101.812.0486678851743501869
Asparges, kogt22102.410.9448214011334829229125
Aubergine 23101.14.819456447114337953
Bambusskud, konserves19101.78.9365893892060571871
Bambusskud, Makino bambu, kogt20102.110.542110200168491121060130
Bambusskud, Moso bambu, rå 40104.09.940731251272176970107
Basilikum23103.213.7551041911103613010439127
Basilikum, tørret, krydderi, urt233923.09.93910601850115032012507602601450
Batat, sød kartoffel 8671.61.875592662989833186
Batat, sød kartoffel, bagt, med skræl 9072.02.2970118843711410740110
Batat, sød kartoffel, chips, snacks53212.90.621702872059027826098267
Batat, sød kartoffel, kogt, med skræl 7671.41.874881582578732875
Bitter melon19100.94.619--------
Bladbede, sølvbede 19101.89.53815013099191108317110
Bladbede, sølvbede, kogt i letsaltet vand 20101.99.438154135103201148618114
Bladselleri 16100.74.31721322752020927
Blomkål 25101.97.7317110621720657620125
Broccoli 34102.88.33379129135381178833125
Broccoli, frost, kogt28103.111.144121145156379410132142
Broccoli, kogt35102.46.82792147155431169634138
Brøndkarse 11102.320.984931661342011413330137
Cayote, Keyote, chayote 19100.84.317488443152441269
Chili, peber, stærk, rød 4082.05.02065105892462742684
Dild 43103.58.13319515924611656814154
Dild, frø, tørret 305916.05.2217679251038143670575-1120
Fennikel, knold 31101.24.0166411180177691084
Fennikelfrø, tørret, krydderi345815.84.618695996758301647602253915
Forårsløg 32101.85.72377109912059722081
Græskar 26101.03.8153146541132291235
Grønkål 49104.38.7351642732314918116164228
Grønkål, frost, kogt30102.89.5381701991702714612735156
Gulerod 36100.71.9821282561818632
Hivdløg, pulver, krydderi331816.65.020414728768111525374121667
Hvidkål 25101.35.1203041441232351142
Hvidløg 14986.44.3172173102737618015066290
Ingefær, rod, Kina4691.32.8115174571345361273
Ingefær, rod, pulver, krydderi332810.43.11335056422311338937067404
Jordskok 7392.02.711--------
Jordskok, kogt 6992.02.912--------
Julesalat 17100.95.321543935522251641
Karse 32102.68.13392133146331049637124
Kartoffel chips, franske kartofler53216.41.25283419424110310253108392
Kartoffel, pommes frites, friturestegte32323.41.147712812935937619121
Kartoffel, uspecifik 7772.12.711669810732816721103
Kartoffelmel 35736.91.98299425413107316280115356
Kinakål 16101.27.530687071735391253
Kinaradise 18100.63.31326313062025328
Knoldselleri4291.53.6145578751846491589
Knudekål, glaskål23101.77.4307867561339491050
Koriander, blade og stilk25,97102.38.935--------
Kørvel, blade og stilk27102.810.44195162127351028129123
Kålroe, kålrabi 27101.76.3257867561339491550
Lotus7492.63.5145469942247512055
Lotus, kogt6691.62.4103342571428311234
Lucernespire, Alfalfa frøspire 23104.017.369140270210--130-150
Løg 4091.12.811142539225211421
Løgringe, indbagte, frostede, opvarmede i ovn27634.11.562143501518124315070216
Majroe 28100.93.213363336111725930
Maniok, Kassava, Topioka 16061.40.9461901002660654379
Mælkebøtte, blade 45102.76.024--------
Okra33102.06.12469105812165651791
Paksoi, pak-choi 13101.511.546858889944491566
Pastinak 7191.52.18--------
Peberfrugt, grøn 29100.93.112243639792361236
Peberfrugt, rød 31101.03.213213636650401231
Peberrod 9687.78.0321502002101612015016220
Persille 36103.08.3331182041814214512245172
Persillerod 5492.34.31769919226566520108
Porre 36101.85.020611001102351611977
Purløg 30103.311.04469160130241007226120
Rabarber 2190.94.3172435361023191037
Radise 16100.74.418203133103623935
Rosenkål, frost4393.88.8351481701723611013542173
Rosenkål, uspecificeret 5294.38.3331502002304913015052240
Rødbede 4391.63.7154868581846471956
Rødbede, konserves uden sukker3090.72.39243429923231028
Rødkål 31101.44.6183446491436391248
Rødkål, kogt 2991.55.2213649511438411350
Salat, egeløv 16101.48.835847984165559970
Salat, endive, escarol, frisé 17101.37.631729863145350563
Salat, feldsalat, vårsalat, kornsalat21102.09.538991331012591752699
Salat, hovedsalat 13101.310.0403971561453411354
Salat, iceberg 14100.96.42618252452325924
Salat, radicchio 23101.46.124856256834402665
Salat, romaine17101.27.128105981052068741287
Salat, ærteskud31103.711.9481402282293416713227185
Savoykål 27102.07.430100100942064692085
Spidskål 24101.45.8236163571239421252
Spinat 23102.912.65083150120261209242120
Squash, butternut4591.02.293957371239301443
Squash, spaghetti31100.62.1824342272418926
Squash, zucchini 16101.27.53042100651741281153
Svamp, Champignon, brun 22102.511.44599153252489711356115
Svamp, Champignon, hvid 24102.912.14869107763162783390
Svamp, Enoki, brun39102.77.0289613158079950102
Svamp, Enoki, hvid37102.66.92874119102306682894
Svamp, Judasøre39101.12.8114479221786581074
Svamp, Kantarel 38102.05.321--------
Svamp, Kejserhat39102.87.2291001299766839714115
Svamp, Maitake31101.96.32555809015609535100
Svamp, Morel31103.110.140--------
Svamp, Portobello22102.19.6388213012229761013576
Svamp, Shiitake34102.26.5261111891343311113411145
Svamp, Shiitake, tørrede335922.66.7279321090900458644837343845
Svamp, Straw, Paddy, konserves31103.310.643397259574646050
Svamp, Østershat33103.310.0401121681264211214042197
Tang, agar, tørret30656.22.08--------
Tang, agar26100.52.18--------
Tang, arame, tørret, Japansk32799.62.912--------
Tang, kombu20100.84.016254722153133039
Tang, kombu, tørret, uspecificeret 26799.13.41431858942421334940357464
Tang, nori sushi, tørret, uspecificeret278946.516.7671841358522261050183724195602776
Tang, spirulina, tørret290957.519.8793209494730251149277729709293512
Tang, wakame45103.06.727872571126311216535209
Tang, wakame, tørret, uspecificeret216918.08.33352215426723786729902101254
Tomat, uspecificeret 18100.84.41818252762727618
Wok blanding, frossne grøntsagsblanding36101.54.1165083684060601673
Yams, Dioscorea rotundata11871.51.355296592171541262
Fødevare (pr. 100 g) Kcal Slankeværdi (1-10)Protein (g)Protein (g. pr. 100 kcal)Protein (Energi %)Ile( mg)Leu (mg)Lys (mg)Met (mg)Phe (mg)Thr (mg)Trp (mg)Val (mg)