Proteiner i kød og kødpålæg

Der er mange proteiner i kød. Men er det et godt argument for at spise kød, når vi allerede får mere end nok protein i kosten?

Proteiner i kød er ifølge nogle forskere en af Proteiner i kødde faktorer, som gør, at for store mængder kød og kødprodukter i kosten kan skade helbredet.

Du kan med fordel vælge vegetarbilske kilder til proteiner. Læs evt. mere i artiklen: Proteiner og essentielle aminosyrer

Essentielle Aminosyrer
ForkortelseEssentiel Aminosyre
IleIsoleucin
LeuLeucin
LysLysin
MetMethionin
PheFenylalanin
ThrThreonin
TrpTryptofan
ValValin
Fødevare (pr. 100 g) Kcal SlankeværdiProtein (g)Protein (g. pr. 100 kcal)Protein (Energi %)Ile( mg)Leu (mg)Lys (mg)Met (mg)Phe (mg)Thr (mg)Trp (mg)Val (mg)
Bacon417112.63.01259810391123346524555150638
Bacon, skiver, stegt4521163.514161928143041937142115044071729
Blodpølse379214.63.915320139010502008205701801020
Fårekød, kogt, stegt234433.414.357158827642999918139914032571678
Fårekød, saltede kogestykker 3712143.81566611591257385586588108703
Hale, svin378217.74.719408905101232047955089515
Hamburgerryg, pålæg107516.815.76377811941459416601681177858
Hamburgerryg, røget12451915.36188013501650470680770200970
Hamburgerryg, røget, kogt122518.415.16088013501650470680770200970
Hare114521.819.1761034169819085458959752881108
Hestekød 133421.416.16491014901640460730730200910
Hjerte, kalv110517.215.66372013601380380690690165057
Hjerte, okse112517.715.86385016201640450820820196057
Hjerte, svin118517.314.75983115581428442762757199914
Hjortekød, uspecificeret157521.813.956929164517565058188181921050
Kalv, ribben228423.910.54211801907197455996710472431324
Kalvekød, < 3% fedt107621.420.0801053170017614998629342161182
Kalvekød, bryst, kogt282225.99.237127720622136606104511322621430
Kalvekød, ca. 13% fedt197318.589.438915147815314347498121881027
Kanin13652014.759951156217565028238972651019
Lammekød, bov, afpudset183420.111.044899155117546557919582221023
Lammekød, bryst, afpudset149418.312.34982014141599597721873202932
Lammekød, ribben285216.85.92481413111672433686722197909
Lammekød, uspecificeret282216.55.92379912881642425674709193893
Lammekød, uspecificeret, afpudset193420.310.542910157017756638019702251035
Lammekølle, med ca. 4 % fedt121520.917.369937161618286838249982311066
Lammekølle, steak med ben206418.69.03683414391628608734889206949
Lever, kalv140519.914.2579681905162756210948732741268
Lever, lam139520.414.759878166511024429108822361122
Lever, okse135520.415.160880169014903609708803001300
Lever, svin134521.416.06410851906164953010479103011321
Leverpostej, ca. 13% fedt1854126.526468887708240492480133649
Leverpostej, uspecificeret, dåse319214.24.5185541050838284582568157768
Medisterpølse, svinekød2163125.622510880960290450490120630
Medisterpølse, svinekød, røget2852124.217480830910280430460110590
Nyre, kalv99515.816.06467012761048330748719202833
Nyre, okse99517.417.67062012201150320650650190900
Nyre, svin100516.516.566670131013103307406702301000
Oksefedt902100.0000000000
Okeskød, lårtunge med fedt166421.513.052978171018165608488591401065
Oksekød, bryst, kogt255223.59.237121120742201666101710852541269
Oksekød, ca. 10 % fedt152420.413.4541010162017605408409102301110
Oksekød, ca. 15 % fedt215318.68.7358221450154047872572094914
Oksekød, ca. 3% fedt 12152218.273972171518225668588511121081
Oksekød, ca. 30 % fedt318216.55.22179012301360390630680190840
Oksekød, ca. 5 % fedt137521.415.6621040170018405608709402301150
Oksekød, culotte145421.6514.96090016331714712842784227956
Oksekød, flanksteak155521.213.755965168817935533838481391053
Oksekød, hakket, 10 - 14% fedt 188317.49.33785513321476423684738198909
Oksekød, højreb u. ben med fedtkant, entrecote252218.57.329940147016204707508102201000
Oksekød, højrebsfilet109522.220.4811080176019005709009702301180
Oksekød, inderlår 105522.521.4861070175018905708909602301180
Oksekød, inderlår med fedtkant166422.113.3531010162017605408409102301110
Oksekød, kalveskank145519.613.554936151315664447678301921050
Oksekød, klump steak137521.415.662975170518115588478561411063
Oksekød, lårtunge119522.318.7751015177518865808808901471107
Oksekød, mellemskært16252012.3491000160017305308309002301100
Oksekød, mørbrad118521.218.072960153016605108008602201050
Oksekød, ribeye180419.710.9449951836205256785010032391052
Oksekød, roastbeef, pålæg115518.616.26584614791572484735743122922
Oksekød, tværreb med ben324216.25.02080012501380400640690190850
Oksekød, tykbov160420.212.651960150016604807608302301020
Oksekød, tykbryst277217.96.52676012001320380610660180810
Oksekød, tykkam u. ben196419.29.83981515421676545730844216866
Oksekød, tykstegsfilet m. fedt189419.610.44188115491631502765856220953
Oksekød, tykstegsfilet u. fedt126521.116.767959167617815498328421381045
Oksekød, tyndbov steak244319.27.93185414941587489742750123932
Oksekød, tyndbryst, afpudset209418.99.03676012001320380610660180810
Oksekød, tyndsteg m. ben160422.113.85510801979220461392010852611143
Oksekød, tyndstegsfilet m. fedt201420.310.140924161517165298028111331007
Oksekød, yderlår142521.615.2611030164017805508609202301130
Pløse, cervelat, okse- og svinekød, med bacon362117.54.819--------
Pløse, spegepølse, Mortadella, okse- og svinekød311216.375.32170812131262394598633152735
Pølse, Bologna, okse- og svinekød, ca. 20% fedt230311.55.02061210481134337521583162701
Pølse, Bologna, okse- og svinekød, ca. 25% fedt308215.24.92080913851499445689770214927
Pølse, Bratwurst, okse- og svinekød, røget297212.24.116485810903364405465107464
Pølse, cocktailpølser258211.14.317--------
Pølse, grill, hotdog, Frankfurter, ca. 10% fedt160410.16.3255008621001250445445102612
Pølse, grill, hotdog, Frankfurter, ca. 20% fedt256210.94.3175409301080270480480110660
Pølse, grill, med ost, uspecificeret245312.45.12059610571115346538519144663
Pølse, lammekød, røget372222.15.924--------
Pølse, oksekød, frisk, kogt332218.25.52286414921607408752805118989
Pølse, svine- og oksekød, med cheddar ost, røget296212.94.41762011001160360560540150690
Pølse, svinekød, < 15% fedt190410.85.723530856856224438438102601
Pølse, svinekød, ca. 20% fedt265210.64.016520840840220430430100590
Pølse, svinekød, ca. 35% fedt366113.23.61464810461046274535535125735
Pølse, svinekød, med bacon429123.25.422--------
Rullepølse, lammekød, ca. 20% fedt251216.86.727--------
Rullepølse, svinekød, ca. 14% fedt1934189.33778012501490440640670170930
Salami, okse- og svinekød, kogt336221.96.5266759291107301480521114668
Salami, okse- og svinekød, tørret378221.15.622998173418745778759292511066
Salami, spegepølse, okse- og svinekød, Italiensk 350221.86.225971173218245938689592101083
Salami, spegepølse, oksekød, kogt261212.64.81965011041152349541568137662
Salami, svinekød, Italiensk stil425121.75.12010841625187847094010122531120
Salami, svinekød, tørret og hårdt407122.65.62210841625187847094010122531120
Salami, uspecificeret, pålæg499113.92.8115809601070240510490110670
Skinke, Bayonneskinke, kogt228321.29.33790216671793542906924241925
Skinke, dåse, ca. 5% fedt136421.1615.66291116451818552816944240948
Skinke, kogt103517.917.47080914351513429717801168907
Skinke, røget, ca. 3% fedt141418.513.15283614831564443741828174937
Skinke, røget, kogt, skiver, pålæg12343326.8107149126452790790132214773101671
Skinke, saltet, hel lår, uden ben og svær246318.57.53078714551565473791806210807
Skinke, strimlet12242218.07294517071887573847980249984
Skinke, Westfalerskinke286226.69.337113220922250680113711593021160
Svin, flæskesvær544161.311.345138233222783480194018231182421
Svin, Sylte, svinehoved157413.88.83540379986826326145362531
Svinebryst, kogestykke med svær371213.83.71585012701550420650730190930
Svinebryst, kogestykke uden svær300213.64.51880012001470400620700180880
Svinekam, kotelet, afpudset14352114.7591003171919275678559782721162
Svinekam, med svær, flæskesteg328215.64.81988013201610440670760200970
Svinekam, uden svær198319.79.940910157217665147858912441064
Svinekød, filet, afpudset11052421.88711891800214961188410362621309
Svinekød, hakket, maks. 10% fedt14442114.6581040157518805357739072291145
Svinekød, hakket, maks. 20% fedt2083178.23384212751522433626734185927
Svinekød, mørbrad, afpudset11652219.0761050159019005407809102301150
Svinekød, mørbradstykke, afpudset11052421.8871145173520735898519932511255
Svinekød, nakkefilet, kotelet, med fedtkant225317.98.03287013301610460660750190950
Svinekød, nakkekam med svær270216.56.12472213071397435712733198714
Svinekød, Ribbenssteg328215.64.81976012501340460560680160760
Svinekød, skinke steak13052216.968990152018605307608602201090
Svinekød, spareribs2473176.92884212751522433626734185927
Svinekød, uspec. ca. 3 % fedt11652219.0761090165019705608109502401200
Tunge, kalv132517.213.05273612381263354677691185788
Tunge, kalv, kogt202325.8512.851110818631901533101810402791186
Tunge, lam222315.77.12861311171112333586710159752
Tunge, lam, kogt275221.67.931843153515274578059752181033
Tunge, okse2243156.72764111131149315615648114713
Tunge, okse, kogt284219.36.82782514321478405791834147917
Tunge, svin225316.37.22974313071333365675689188848
Tunge, svin, kogt271224.18.93610991932197054099910182781253
Vildsvin, kød122521.517.67010391748212053086010122891153
Vildsvin, kød, kogt160428.317.771136723002789697113213313801517
Fødevare (pr. 100 g) Kcal SlankeværdiProtein (g)Protein (g. pr. 100 kcal)Protein (Energi %)Ile( mg)Leu (mg)Lys (mg)Met (mg)Phe (mg)Thr (mg)Trp (mg)Val (mg)