Proteiner i kornprodukter

Der er en del proteiner i korn, når blot du vælger fuldkornsprodukter.

Selv om der er proteiner i korn, er der ikke altid nok, og i visse tilfælde er det især problematisk at få nok af alle essentielle aminosyrer på en kost, der er baseret på kornprodukter (uden Proteiner i kornprodukteranimalske fødevarer eller bælgfrugter og med for mange raffinerede fødevarer som sukker og olie).

Essentielle Aminosyrer
ForkortelseEssentiel Aminosyre
IleIsoleucin
LeuLeucin
LysLysin
MetMethionin
PheFenylalanin
ThrThreonin
TrpTryptofan
ValValin
Protein faveskala:
Protein over 20 % Protein 10-20 % Protein 8-9 % Protein 6-7 % Protein 0-5 %
Fødevare (pr. 100 g) Kcal Slankeværdi (1-10)Protein (g)Protein (g. pr. 100 kcal)Protein (Energi %)Ile( mg)Leu (mg)Lys (mg)Met (mg)Phe (mg)Thr (mg)Trp (mg)Val (mg)
Boghvede, hel343513.33.915498832672172520506192678
Boghvede, kogt m. salt9373.43.615441736595153461448170600
Boghvedemel335512.63.815474792640164495482183646
Boghvedenudler355512.73.614417854364135598365151510
Brød, Franskbrød274310.73.91635060020013042024081410
Brød, Grahamsbrød250612.45.020508889381192593339153635
Brød, knækbrød, fuldkorn, rug36657.92.2931855630012140328592404
Brød, knækket hvedekerner26058.73.313338606244148419261112387
Brød, pitabrød, fuldkornshvede26259.83.715367671265153470282149441
Brød, pitabrød, hvid hvede27559.13.313349634219160446257105394
Brød, rugbrød, fuldkorn, m. salt20469.14.518357638321155457284110415
Brød, rugbrød, lyst, m. salt23356.93.01225040023010031020080350
Brød, rugbrød, mørkt, m. salt20555.52.7112304002109627021071330
Brød, rugbrød, Pumpernickel, m. salt 25068.73.51433460224815542226797396
Brød, Rundstykke, bolle, fuldkornshvede, m. salt26658.73.313333601266138412260134400
Brød, Rundstykke, bolle, hvede, m. salt27338.63.213321594205145419241118379
Brød, Tortilla, fuldkornshvede31059.83.113353671370163488312129444
Brød, Tvebakker407413.53.3136101010684290668512170684
Bulgur 342512.33.614455830339190570350189550
Bulgur, kogt, u. salt8373.13.71511420785501458948140
Byg354612.53.514455848465240700420208610
Byg, Perlebyg35269.92.811362673369190556337165486
Byg, Perlebyg, kogt, u. salt12362.31.878315484431277738111
Bygflager36568.62.4933165431210647428844427
Bygmel345510.53.012383713391202589354174515
Cornflakes, uspecificeret37837.31.9828011305715038022034380
Havregryn, uspecificeret379613.23.514503980637200665500382688
Havregryn, uspecificeret, kogt, 84% vand, u. salt7172.53.514116216135461429640160
Hirseflager, uspecificeret364511.03.012390752143226532303156450
Hirse, Foxtail hirse, hele korn370611.33.112403772147232546311160462
Hirse, hele korn, kogt11963.52.912148446677018511338184
Hirse, Proso hirse, hele korn378611.02.912770144036030058028083770
Hirsemel382610.82.8114731537144319675354170584
Hvede, Durum339613.74.016533934300220680366176595
Hvede, Spelt338614.64.3175521070409258737443132681
Hvede, Spelt, kogt12765.54.3172084031549727716750257
Hvedegryn, mannagryn, semulje360512.73.514490867243198616335162540
Hvedekerner361514.13.91649310243971857114260588
Hvedekim417531.47.53099119951996393108012353211473
Hvedeklid293616.65.723490928600235595500284730
Hvedemel364310.32.811357710230182520280127415
Hvedemel, fuldkorn340613.23.916443898359228680368174565
Hvedemel, Grahamsmel340613.23.916440898360230680368175570
Majskerner, frost11563.22.81192363274671358827137
Majskolbe, rå8673.33.8151404701007919014026180
Majsmel, fuldkorn36136.91.9824885019514534026149351
Majsstivelse36830.30.10------4-
Mysli, m. tørrede frugter, nødder og hørfrø, uspecificeret36459.12.510------170-
Nudler, æggenudler355512.53.514464961271129678351121547
Pasta, Spaghetti, fuldkornshvede355513.13.7156001010300210740370140670
Pasta, Spaghetti, fuldkornshvede, kogt i letsaltet vand14866.04.0162324091339729816177259
Pasta, Spaghetti med spinat, kogt i letsaltet vand13064.63.514177312947122012358196
Pasta, Spaghetti med spinat, tørret372513.43.614516911273208642360170572
Ris nudler, brune ris nudler35757.12.08369663312199454284123559
Ris nudler, hvide ris nudler36446.01.6724448820714431721072348
Ris nudler, hvide ris nudler, kogt10841.81.77731476243956322104
Ris nudler, sorte ris nudler, 55% sorte ris, 45% hvide ris35957.22.08338681315167424240,478408,8
Ris, brune, lang36867.52.08390700330210480300130590
Ris, brune, lang, kogt12362.72.2910921499581339533151
Ris, brune, parboiled 37057.62.18340600290180420260110510
Ris, brune, parboiled, kogt 14753.12.181392451187317110645208
Ris, hvide glutinous ris 37056.81.8739456324616036424479416
Ris, hvide glutinous ris, kogt9762.02.188716773471087223123
Ris, røde glutinous ris 36159.92.711406806374154482346165570
Ris, sorte glutinous ris357510.12.81138279237617648334471534
Ris, grødris, brune36267.52.1831862028616938727596440
Ris, grødris, hvide36056.61.8728554624015635323677400
Ris, hvide, lang36557.12.0830858925816838125583435
Ris, hvide, lang, kogt13052.72.1811622297631449631164
Ris, hvide, lang, parboiled37457.52.08339656215183398271103470
Ris, hvide, lang, parboiled, kogt12342.92.49133257827015310739185
Ris, vilde ris357614.74.1176181018629438721469179858
Ris, vilde ris, kogt10164.04.01616727617011919512749232
Risklid316513.44.2175801030490310720450190880
Rismel, brun36357.22.0830659827616337326592424
Rismel, hvide36645.91.6624448820714431721072348
Rismel, hvide, glutinous36044.51.352024071768224716238287
Rugkerner338610.33.012360620390150430340110530
Rugmel, fint349510.93.112253611212136488341123348
Rugmel, mørk, fuldkorn325615.94.920350600380150420330110510
Rugmel, sigt35759.82.711235556210113445278111323
Rugflager35957.82.2924950619760306225119321
Fødevare (pr. 100 g) Kcal Slankeværdi (1-10)Protein (g)Protein (g. pr. 100 kcal)Protein (Energi %)Ile( mg)Leu (mg)Lys (mg)Met (mg)Phe (mg)Thr (mg)Trp (mg)Val (mg)