Proteiner i nødder og frø

Der er en del proteiner i nødder og frø.

Selv om vi i forhold til vægten finder en del proteiner i nødder, er indholdet af proteiner i nødder dog mere begrænset, når det vurderes i forhold til kalorieindholdet.Proteiner i nødder

 

Essentielle Aminosyrer
ForkortelseEssentiel Aminosyre
IleIsoleucin
LeuLeucin
LysLysin
MetMethionin
PheFenylalanin
ThrThreonin
TrpTryptofan
ValValin
Protein faveskala:
Protein over 20 % Protein 10-20 % Protein 8-9 % Protein 6-7 % Protein 0-5 %
Fødevare (pr. 100 g) Kcal Slankeværdi (1-10)Protein (g)Protein (g. pr. 100 kcal)Protein (Energi %)Ile (mg)Leu (mg)Lys (mg)Met (mg)Phe (mg)Thr (mg)Trp (mg)Val (mg)
Cashewnød5533183,251378914729283629516882871094
Cashewnød, olieristet5802172,901272913618583348796362651011
Cashewnød, tørristet5742152,671173112858172747915922371040
Ginkgo biloba nødder, konserves111522,068111168110299014238150
Ginkgo biloba nødder, tørrede3484102,9712500755494133408640170677
Græskarfrø, tørrede5593305,412212812419123660317339985761579
Græskarfrø, tørristede5742305,202112652388122059517009855691559
Alfalfa, Lucerne, frøspire2310417,3970143267214219910051111
Hasselnød, tørret6283152,38105451063420220663497193701
Hasselnød, tørristet6462152,3295481069422222667499194705
Hørfrø5355183,421489612358623709577662971072
Jordnøddesmør, u. salt, fin5982223,711561615466812651202525231782
Jordnøddesmør, u. salt, knas5894244,091660815256712621185518228772
Jordnød, kogt med salt3183144,2517475875485166700462131566
Jordnød, olieristet, m. salt5992284,6819978181294529114276102311146
Jordnød, tørret5673264,5518907167292631713778832501082
Jordnød, tørristet5872244,151783315358502911227811230993
Kakaopulver2286208,603476011899832029417762931177
Kastanje196620,8336496963869581891
Kastanje, ristet245431,3151251881887513411335178
Kokoscreme, fløde330241,1040,1420,2691606818413242220
Kokosmælk197321,0247915089381027424122
Kokosnød255331,2951312471476216912139202
Kokosnød, tørret, mel, skiver660271,05427051130412934925181417
Macadamia718181,104314602182366537067363
Mandel5794213,651575114735681571132601211855
Mandel, blancheret5902213,631569614796051901156682193805
Mandel, honning ristet5942183,06126771210519179870575281803
Mandel, tørristet5982213,511474514615632551122595209848
Paranød6603142,17951811904901124639365135760
Pecannød691391,33533659828718342630693411
Pecannød, olieristet715191,29533760028818342830793413
Pecannød, tørristet7102101,34534861929718944131796426
Pinjekerner6733142,038542991540259524370107687
Pistacienød5603203,60149171604113836010926842511249
Pistacienød, tørristet5723213,68159571675118937511407142621305
Sesamfrø, afskallede6312203,2413750150065088940730330980
Sesamfrø, tørrede5733183,09127631358569586940736388990
Sesamfrø, tørristede5652173,00127301299544560899704371947
Sesamsmør, tahini, fra ikke ristede frø5702183,12127661364571588944739390995
Sesamsmør, tahini, fra ristede frø5952172,86117311302545561901706372950
Solsikkefrø, tørrede5843213,56141139165993749411699283481315
Solsikkefrø, tørristede6192172,78118611254708374883702263994
Valnød6673152,319616114846718969750180718
Vandmelonfrø, tørrede5573285,082013422149887834203111123901556
Fødevare (pr. 100 g) Kcal Slankeværdi (1-10)Protein (g)Protein (g. pr. 100 kcal)Protein (Energi %)Ile (mg)Leu (mg)Lys (mg)Met (mg)Phe (mg)Thr (mg)Trp (mg)Val (mg)