Vegetar | Næringsstoffer i vegetabilske fødevarer

Er du vegetar, får du sikkert mange spørgsmål om proteiner og andre næringsstoffer i din kost. Fremover henviser du blot til denne tabel 🙂

Mange er i tvivl om, hvorvidt man som vegetar kan få alle nødvendige næringsstoffer fra kosten.

Ikke mindst forældre til børn og unge får ualmindelig mange rynker i panden, når datteren eller sønnen pludselige siger: “Jeg vil være vegetar”.

Relevante næringsstoffer, hvis du er vegetar eller næsten vegetar

ADT (anbefalet daglig tilførsel) for næringsstofferne nævnt i tabellen er:

  • Protein: 0,8 gram per kilo, du vejer
  • Lysin: 30 mg per kilo, du vejer.
  • Methionin: 10 mg per kilo, du vejer.
  • A-vitamin: 800 mikrogram
  • Riboflavin (B2-vitamin): 1,4 mg
  • Calcium: 800 mg
  • Jern: 15 mg
  • Zink: 10 mg
  • Selen: 55 mikrogram
  • Jod: 150 mikrogram
  • Omega-3: (delvist ukendt)

(læs mere under tabellen)


vegetabilsk-omega-3

Vegetabilsk Omega-3 er fremstillet af marine alger.

2 kapsler indeholder 250 mg DHA og 125 mg EPA.

100% vegetabilsk.

Indhold: 180 kapsler.





Fødevare (pr. 100 g) Kcal SVProtein (g)Lys (mg)Met (mg)Cal (mg)Jern (mg)Zink (mg)Selen (μg)Jod (μg)n-3 (mg)
Abrikos4591.00976140.390.20.10-0
Abrikos, tørret24153.408315552.660.392.203.40
Agurk med skræl15100.70229160.280.200.300.321
Agurk uden skræl12100.602512140.220.170.10-2
Agurk, sylt m. dild, rå12100.50265570.260.100.00-70
Alfalfa, Lucerne, frøspire23104.0021421320.960.920.600175
Ananas5080.502612150.290.125.004.117
Ananaskirsebær5391.90--91.000.382.0010
Appelsin4790.90365400.140.070.050.967
Artiskok 47103.27--441.280.490.200.917
Artiskokhjerter, konserves, i lage27101.54--310.83---0
Artiskokhjerter, konserves, i olie8272.35--240.85----
Artiskokhjerter, marinerede8971.79--712.57----
Asparges, frost, kogt18102.9514028180.560.413.900.0110
Asparges, grønne 20102.2010431242.140.542.300.1510
Asparges, hvide 25102.0010028170.730.521.000.150
Asparges, hvide, konserves, i lage 15101.808517150.600.470.000.44
Asparges, kogt22102.4011334230.910.601.000.0229
Aubergine 23101.10471190.400.160.201.113
Avocado16052.0013238120.550.640.402125
Azuki bønner, kogt12877.5056779282.001.771.203.10
Azuki bønner, tørrede329721.781497210664.9853.107.80
Bambusskud, konserves19101.70892080.320.650.50-27
Bambusskud, Makino bambu, kogt20102.1016849260.200.290.50-21
Bambusskud, Moso bambu, rå 40103.9612721550.501.680.802.820
Banan8971.0950850.260.150.872.527
Basilikum23103.15110361773.170.810.30-316
Basilikum, tørret, krydderi, urt233922.981150320224089.807.103.00-1509
Batat, sød kartoffel 8671.576629300.600.300.6021
Batat, sød kartoffel, bagt, med skræl 9072.018437380.690.320.2036
Batat, sød kartoffel, chips, snacks53212.9420590592.120.532.10-1144
Batat, sød kartoffel, kogt, med skræl 7671.375825270.720.200.2020
Bitter melon19100.88--200.290.120.36-7
Bladbede, sølvbede 19101.809919511.800.360.90-7
Bladbede, sølvbede, kogt i letsaltet vand 20101.8810320582.260.330.90-3
Bladselleri 16100.69275400.200.130.400.70
Blomkål 25101.9221720220.420.270.600.837
Blomme4690.7016870.170.10.200.40
Blåbær57100.70131260.280.160.101.258
Blåbær, frosne51100.428790.180.070.10-112
Blåbær, vild62101.22--130.370.20.001133
Boghvede, hel343513.2567217218.02.202.48.300.578
Boghvede, kogt m. salt9373.385951537.00.800.612.203014
Boghvedemel335512.6264016441.04.063.125.700.571
Boghvedenudler355512.7036413527.02.201.14.400.634
Broccoli 34102.8213538470.730.410.60221
Broccoli, frost, kogt28103.1015637330.610.280.70242
Broccoli, kogt35102.3815543400.670.451.602128
Brombær43101.40--290.620.530.000.494
Brombær, vild52100.84--50.210.150.000.4205
Brune bønner, tørrede313722.0013601701355.0022.001.5719
Brød, Franskbrød274310.7020013053.01.000.52.800.564
Brød, Grahamsbrød250612.4038119215.02.471.772.001.6139
Brød, hvid hvede, hjemmelavet, m. salt26257.60--12.00.900.93.001515
Brød, knækbrød, fuldkorn, rug36657.9030012131.02.432.393.002.579
Brød, knækket hvedekerner26058.7024414843.02.801.249.00233
Brød, pitabrød, fuldkornshvede26259.8026515315.01.001.53.00-37
Brød, pitabrød, hvid hvede27559.1021916013.01.000.843.00-24
Brød, rugbrød, fuldkorn, m. salt20469.1032115528.01.601.13.0022.941
Brød, rugbrød, lyst, m. salt23356.9023010024.01.301.22.6023.739
Brød, rugbrød, mørkt, m. salt20555.502109639.01.701.53.5019.60
Brød, rugbrød, Pumpernickel, m. salt 25068.7024815568.02.871.481.0021.692
Brød, Rundstykke, bolle, fuldkornshvede, m. salt26658.7026613816.02.4223.5021.9121
Brød, Rundstykke, bolle, hvede, m. salt27338.6020514526.01.910.93.1020.958
Brød, Tortilla, fuldkornshvede31059.7637016315.02.631.9237.00233
Brød, Tvebakker407413.5068429027.02.701.14.003164
Brøndkarse 11102.30134201200.200.100.9013.523
Bulgur 342512.3033919035.02.461.92.302.523
Bulgur, kogt, u. salt8373.10855010.00.960.570.6004
Byg354612.5046524033.03.602.772.800.5110
Byg, Perlebyg35269.9136919029.02.502.131.000.555
Byg, Perlebyg, kogt, u. salt12362.26844311.01.330.831.00021
Bygflager36568.60312106132.200.82.000.572
Bygmel345510.5039120232.02.7022.000.577
Carambol, stjernefrugt31101.00772130.080.120.60-27
Cashewnød553318.00928362376.685.7819.90062
Cashewnød, olieristet580216.80858334436.055.3520.30068
Cashewnød, tørristet574215.31817274456.005.611.700161
Cayote, Keyote 19100.82431170.300.700.200.436
Cherimoya7581.60422160.270.16--159
Chili, peber, stærk, rød 4082.008924141.030.260.509.611
Citron, citron skal4791.50--1340.800.250.70-26
Citron, uden skal29101.10--260.160.130.400.362
Clementine4790.85--300.140.060.10010
Cornflakes, uspecificeret37837.30571507.02.000.22.200.817
Daddel, deglet noor28232.456622391.020.293.001.83
Daddel, Jujube, frisk, Kina8870.91--300.260.710.40--
Daddel, Jujube, tørret, Kina22733.17436501.740.411.02--
Daddel, medjool27731.815417640.900.44---
Dild 43103.50246112084.401.800.503.913
Dild, frø, tørret 305916.001038143151616.305.2012.10-150
Durian13652.60781250.430.283.265.6160
Fennikel, knold 31101.24--490.730.200.70-0
Fennikelfrø, tørret, krydderi345815.80758301119618.543.70--0
Fersken3991.00301060.250.170.100.32
Figen7480.80306350.370.150.201.50
Figen, tørret24933.3088341622.030.550.6040
Forårsløg 32101.829120721.480.390.60-4
Ginkgo biloba nødder, konserves11152.291102940.290.210.50-21
Ginkgo biloba nødder, tørrede348410.35494133201.600.6714.50-25
Goji bær, tørret349314.26233871906.801.4813.25--
Granatæble8381.70--100.300.350.50-0
Grape, rød42100.77197220.080.070.200.18
Græskar 26101.005411210.900.200.300.153
Græskarblomster (50 stk) 15101.00--390.70-0.70-2
Græskarfrø, tørrede559330.231236603468.827.819.4010120
Græskarfrø, tørristede574229.841220595528.077.649.4011111
Grønkål 49104.28231491501.470.560.901.4180
Grønkål, frost, kogt30102.84170271380.940.180.90-125
Grønne bønner, frost39101.808722420.900.40.400.766
Grønne bønner, Haricots vert31101.808822501.000.40.400.769
Guavabær6882.557216180.260.230.60-112
Gulerod 36100.70256330.300.240.103.00
Hasselnød, tørret628314.954202201144.702.452.400.487
Hasselnød, tørristet646215.004222221234.382.54.100.460
Havregryn, uspecificeret379613.2063720052.04.253.644.500.5100
Havregryn, uspecificeret, kogt, 84% vand, u. salt7172.50135469.00.9010.900.118
Havtorn8580.70--100.700.30.001.5-
Hestebønner, friske grønne7285.6036643221.900.581.204189
Hestebønner, friske grønne, kogt6284.8031337181.500.471.004182
Hestebønner, tørrede341726.1016712131036.703.148.20-46
Hestebønner, tørrede, kogt11077.6048662361.501.012.60-12
Hindbær5291.20--250.690.360.200.4126
Hirse, Foxtail hirse, hele korn370611.301472324.82.902.34.703.735
Hirse, hele korn, kogt11963.5067703.00.630.910.901.228
Hirse, Proso hirse, hele korn378611.003603009.53.011.682.702.5118
Hirseflager, uspecificeret364511.001432269.53.011.682.002.5112
Hirsemel382610.8014431914.03.942.632.002.544
Hivdløg, pulver, krydderi331816.55768111795.652.9923.90-12
Hvede, Durum339613.7030022034.03.504.23.00148
Hvede, Spelt338514.6040925827.04.403.2811.70-65
Hvede, Spelt, kogt12755.501549710.01.671.254.00-20
Hvedegryn, mannagryn, semulje360512.7024319833.01.0011.000.1100
Hvedekerner361514.1039718532.04.002.83.002104
Hvedekim417531.40199639345.06.0014.93.000.3812
Hvedeklid293616.6060023575.810.607.32.002.4165
Hvedemel364310.3023018215.01.170.73.00122
Hvedemel, fuldkorn340613.2035922834.03.602.63.401.973
Hvedemel, Grahamsmel340613.2036023030.03.602.62.002.473
Hvide bønner, kogt14078.20520111692.401.032.90-177
Hvide bønner, tørrede337722.3012802731475.503.711.004.7538
Hvidkål 25101.284412400.470.180.3020
Hvidløg 14986.4027376181.701.1614.20220
Hyldebær7370.702614381.600.110.60-85
Hørfrø535518.308623702555.734.3425.400.522813
Ingefær, rod, Kina4691.305713271.600.340.70-34
Ingefær, rod, pulver, krydderi332810.40223113195177.802.47--325
Jordbær39100.90373160.300.090.000.642
Jordnød, kogt med salt318313.50485166551.011.834.4031
Jordnød, olieristet599228.03945291611.523.283.302.738
Jordnød, tørret567325.80926317924.583.277.202.73
Jordnød, tørristet587224.35850291581.582.779.302.726
Jordnøddesmør, u. salt, fin598222.21681265491.742.514.102.728
Jordnøddesmør, u. salt, knas589424.10671262451.902.798.202.778
Jordskok 7392.00--273.400.120.700.10
Jordskok, kogt 6992.00--263.400.100.1000
Julesalat 15100.50--210.400.201.000.40
Kakaopulver228619.6098320212813.866.8114.302.80
Kaki, Sharon7770.6033580.150.150.606.34
Kaktusfigen4190.70--560.300.120.60-23
Karse 32102.60--811.300.230.900.976
Kartoffel chips, franske kartofler53216.39424110211.281.092.500358
Kartoffel, pommes frites, friturestegte32323.4012935190.790.510.400413
Kartoffel, uspecifik 7772.1010732120.810.300.401.210
Kartoffelmel 35736.90413107651.380.540.400.2535
Kastanje19661.639638190.940.490.800.153
Kastanje, ristet24543.2018875290.910.571.200.193
Kidney bønner, kogt12778.70595130282.941.071.201.7168
Kidney bønner, tørrede333723.0016183551438.202.793.204.7279
Kidney bønnespirer29104.2023944170.810.40.60-169
Kikærter, kogt16478.86593116492.891.533.70-43
Kikærter, tørrede378720.471377270574.312.760.000.6102
Kinakål 16101.20717420.420.280.600.355
Kinaradise 18100.60306270.400.150.70829
Kirsebær, sur5091.00--160.320.10.00-44
Kirsebær, sød6381.063210130.360.070.100.226
Kiwi6181.106124250.310.140.281.442
Knoldselleri4291.507518420.700.400.2010
Knudekål, glaskål 23101.705613240.400.030.70126
Kokoscreme, fløde33023.6316068112.280.9612.400.10
Kokosmælk19732.008938183.300.566.200.10
Kokosnød25533.3014762142.431.110.100.30
Kokosnød, tørret, mel, skiver66026.90304129263.322.0118.500.90
Koriander, blade og stilk25.97102.30--612.442.180.901.50
Kumquat, guldorange (dværgappelsin)7181.90--620.860.170.00-47
Kvæde5780.40--110.700.040.60-0
Kørvel, blade og stilk27102.80127354001.601.100.102.8263
Kålroe 37101.10--410.250.180.701.753
Lima bønner, butter beans, tørrede338721.461438271817.512.837.20-95
Lima bønner, butter beans, tørrede, kogt11577.8052399172.390.954.50-52
Lime30100.70142330.600.110.40-19
Linser, kogte, uspecificeret11679.0063077193.301.272.80-37
Linser, tørrede, uspecificeret352724.601890210706.513.2712.001.9112
Linsespirer10689.00712105253.211.510.60-38
Litchi6680.9041950.310.070.60-65
Loganbær, frosne5591.50--260.640.340.20-569
Loquat4790.40234160.280.050.60-13
Lotus7492.609422451.160.390.702.46
Lotus, kogt6691.605714260.900.330.60-4
Lucernespire, Alfalfa frøspire 23103.99210-320.960.920.60-175
Lupin371736.2019332551764.364.758.20-446
Lupin, kogt116715.60832110511.201.382.60-134
Løg 4091.10392230.210.170.501.214
Løg, ristede løg57110.00--00.00----
Løgringe, indbagte, frostede, opvarmede i ovn27634.1415181311.250.425.60836
Macadamia71817.911823853.691.33.60-206
Majroe 28100.903611300.500.230.000.540
Majskerner, frost11563.20274674.70.421.44.000.520
Majskolbe, rå8673.30100794.00.601.44.000.527
Majsmel, fuldkorn36136.931951457.02.381.733.200.653
Majsstivelse36830.30--2.40.240.030.000.51
Mandarine, Tangerine, Ponkan5390.80322370.150.070.105.318
Mandel579421.155681572693.713.124.108.43
Mandel, blancheret590221.406051902363.282.973.200.24
Mandel, honning ristet594218.175191792632.832.62.008.4360
Mandel, tørristet598220.965632552683.733.312.008.410
Mango6080.82668110.160.090.600.3251
Mango, tørret, sødet31932.4520225582.000.082.101.6161
Maniok, Kassava, Topioka 16061.4010026160.270.340.70-17
Melbanan, plantain12261.30601730.600.141.502.525
Melon, Cantaloupe 34100.80301290.210.180.40046
Melon, Casaba28101.10--110.340.070.40-22
Melon, Honningmelon3690.5418560.170.090.70033
Melon, Vandmelon30100.6062670.240.10.4010
Meter bønner, asparges bønner, Kina34102.4010925400.690.631.40131
Miso, sojapasta199612.80478129572.502.67.00-405
Mung bønner, tørrede347724.0016642861326.742.688.20-27
Mung bønner, tørrede, kogt10577.0049084271.400.842.50-9
Mung bønnespirer30103.0016634130.900.40.600.216
Muskatnød, hel, krydderi52535.84--1843.042.151.60-0
Mysli, Mysli, m. tørrede frugter, nødder og hørfrø, uspecificeret36459.10--36.04.001.84.000.5490
Mælkebøtte, blade 45102.70--1873.100.410.50-44
Nektarin4491.0616660.280.170.00-2
Nudler, æggenudler355512.502711295.01.700.72.00327
Okra33102.008121810.620.580.7051
Oliven, grønne, syltede, konserves14551.00--520.490.040.90-92
Oliven, sorte, syltede, konserves11560.843212883.300.220.90-64
Paksoi, pak-choi 13101.508991050.800.190.501051
Papaya4390.47252200.250.080.60-47
Paradisæble7680.40254180.36---15
Paranød660314.3049011241602.434.06640.000.118
Passionsfrugt9772.20--121.600.10.60-1
Pasta, Spaghetti med spinat, kogt i letsaltet vand13064.58947130.01.041.082.102230
Pasta, Spaghetti med spinat, tørret372513.3527320858.02.132.763.201.474
Pasta, Spaghetti, fuldkornshvede355513.1030021034.03.620.7582.001.987
Pasta, Spaghetti, fuldkornshvede, kogt i letsaltet vand14865.991339713.01.721.341.802236
Pastinak 6491.70--330.400.501.800.250
Peberfrugt, grøn 29100.90397100.340.130.100.78
Peberfrugt, rød 31101.0036670.430.250.10125
Peberrod 9687.70210161202.001.400.200.9267
Pecannød69139.17287183702.534.533.80-986
Pecannød, olieristet71519.20288183672.474.476.00-1031
Pecannød, tørristet71029.50297189722.805.074.00-984
Persille 36103.00181421533.600.700.109.38
Persillerod 5492.309226461.000.700.100.439
Pinjekerner673313.69540259165.536.450.7012.3164
Pinto bønner, kogt14379.01630117462.100.986.20-137
Pinto bønner, tørrede347721.4013562591135.102.2827.90-237
Pistacienød560320.1611383601053.922.27.0037.9289
Pistacienød, tørristet572321.0511893751074.032.3410.0039212
Porre 36101.8011023420.900.290.561.143
Pralbønner, frisk171711.7075396462.102.1-2270
Pralbønner, frisk med bælg22101.6010213331.200.2-2125
Pralbønner, frisk med bælg, skiver, kogt i vand18101.20768221.000.2-0188
Pralbønner, tørrede328721.2013521731017.962.71--719
Purløg 30103.3013024921.400.440.50015
Pære5780.3617290.180.10.100.41
Rabarber 2190.9036101150.300.230.370.30
Radise 16100.703310250.340.280.100.931
Ribs5681.40--331.000.230.60035
Ris nudler, brune ris nudler35757.1431219910.01.902.417.104.542
Ris nudler, hvide ris nudler36445.9520714418.00.700.7415.100.526
Ris nudler, hvide ris nudler, kogt10841.7962434.00.140.254.500.14
Ris nudler, sorte ris nudler, 55% sorte ris, 45% hvide ris35957.24315167201.221.458.802.635
Ris, brune, lang36867.5333021012.01.301.617.104.544
Ris, brune, lang, kogt12362.7499583.00.560.715.801.514
Ris, brune, parboiled 37057.602901808.01.161.969.402.226
Ris, brune, parboiled, kogt 14753.09118733.00.530.776.000.98
Ris, grødris, brune36267.5028616933.01.8022.204.541
Ris, grødris, hvide36066.602401569.00.801.12.503.427
Ris, hvide glutinous ris 37056.8124616011.01.601.215.1018
Ris, hvide glutinous ris, kogt9762.0273472.00.140.415.600.33
Ris, hvide, lang36557.1325816828.00.801.0915.100.731
Ris, hvide, lang, kogt13052.69976310.00.200.497.500.213
Ris, hvide, lang, parboiled37457.5121518371.00.741.0219.900.517
Ris, hvide, lang, parboiled, kogt12342.91827019.00.240.379.300.117
Ris, røde glutinous ris 36259.9037415411.80.993.0262.903.841
Ris, sorte glutinous ris357510.103761768.81.561.733.204.241
Ris, vilde ris357614.7362943821.01.965.962.804300
Ris, vilde ris, kogt10163.991701193.00.601.340.80195
Risklid316513.3549031057.018.546.0415.60-316
Rismel, brun36357.2327616311.01.982.4517.10442
Rismel, hvide36645.902071445.00.350.815.100.767
Rismel, hvide, glutinous36044.501768217.60.671.15715.1012
Rosenkål, frost4393.8017236260.930.311.500.2134
Rosenkål, uspecificeret 5294.3023049231.000.421.200.23200
Rosiner, tørret vindrue, kernefri29933.008421501.880.220.6028
Rugflager35957.801976016.04.001.52.003.790
Rugkerner338610.3039015024.02.602.713.904.6108
Rugmel, fint349510.9021213624.02.542.1714.40498
Rugmel, mørk, fuldkorn325615.9038015037.04.90518.004.6147
Rugmel, sigt35759.8021011313.00.901.317.60183
Rødbede 4391.605818250.800.500.500.55
Rødbede, konserves uden sukker3090.70299180.730.340.300.42
Rødkål 31101.434914450.400.200.800.145
Rødkål, kogt 2991.515114420.700.250.300.124
Salat, egeløv 16101.408416500.860.180.60058
Salat, endive, escarol, frisé 17101.306314520.830.790.20-13
Salat, feldsalat, vårsalat, kornsalat21102.0010125382.200.590.900110
Salat, hovedsalat 13101.305614520.700.500.200.583
Salat, iceberg 14100.90245180.300.150.100.452
Salat, radicchio 23101.40568190.600.600.90016
Salat, romaine17101.2010520470.970.240.40-113
Salat, ærteskud29104.7022934361.800.600.50-205
Savoykål 27102.009420350.400.270.90-26
Sesamfrø, afskallede631220.4565088606.366.7334.300.2263
Sesamfrø, tørrede573317.7356958697514.557.7534.40-376
Sesamfrø, tørristede565216.9654456098914.767.1634.40-363
Sesamsmør, tahini, fra ikke ristede frø570217.805715884202.514.6434.40-363
Sesamsmør, tahini, fra ristede frø595217.005455614268.954.6234.40-407
Sojabønner, grønne, edamame, rå, frosne135712.50791154862.801.350.80-475
Sojabønner, grønne, kogt141712.407391501452.500.911.40-354
Sojabønner, grønne, rå147712.957751571973.550.991.50-376
Sojabønner, tørrede389535.6021353921946.532.6814.009.71213
Sojabønner, tørrede, kogt172718.2011082241025.141.157.304.3589
Sojabønner, tørrede, tørristet449543.3026345341403.954.7719.309.71443
Sojabønner, udblødte, før spiring180716.80988136722.601.51.50-574
Sojabønnespirer, kort122813.00752138672.101.20.600.4445
Sojabønnespirer, lang 27105.4013925680.600.420.960.466
Sojamel434437.8122984662066.373.927.500.51378
Sojamel, ristet439438.0923164691885.823.587.50-1458
Solbær6371.40--551.540.270072
Solsikkefrø, tørrede584320.78937494785.25553.00-60
Solsikkefrø, tørristede619217.21708374576.815.379.30-79
Sorte bønner, black turtle, konserves9176.0042279351.900.541.30-57
Sorte bønner, black turtle, tørrede 339721.2514593201608.702.23.20-176
Sorte sojabønner, fermenterede247721.2010773211438.902.54.55-838
Sorte sojabønner, tørrede317728.7019362361706.403.16.79-1464
Sorte sojabønner, tørristet435539.0026313212048.003.6--3837
Sorte sojabønner, udblødte, før spiring174719.009111451012.101.57--640
Sorte sojabønnespirer 6987.40286621650.320.28--380
Spidskål 24101.405712350.500.180.300.346
Spinat 23102.90120261274.001.000.103.2138
Squash, butternut4591.003712480.700.150.500.226
Squash, spaghetti31100.64227230.310.190.30-90
Squash, zucchini 16101.206517200.400.300.300.456
Stikkelsbær4490.90--270.400.160.070.3110
Svamp, Champignon, brun 22102.5025248180.401.105.0020
Svamp, Champignon, hvid 24102.90763160.400.485.001128
Svamp, Enoki, brun39102.7458021.100.702.20061
Svamp, Enoki, hvid37102.561023010.930.652.20055
Svamp, Judasøre39101.1022178270.800.383.722.559
Svamp, Kantarel 38102.00--152.700.712.202.5140
Svamp, Kejserhat39102.80976610.200.803.0010
Svamp, Maitake31101.94901510.300.752.2000
Svamp, Morel31103.12--4312.182.032.20-0
Svamp, Portobello22102.111222930.310.5318.60-0
Svamp, Shiitake34102.201343330.601.030.3030
Svamp, Shiitake, tørrede335922.60900458313.605.702.58290
Svamp, Straw, Paddy, konserves31103.30595761.200.460.02-0
Svamp, Østershat33103.311264231.330.771.100.80
Sveske, tørret blomme24052.205016430.930.440.300.817
Tang, agar26100.54--541.860.580.7032738
Tang, agar, tørret30656.20--62521.405.807.403600088
Tang, arame, tørret, Japansk32799.60------58600-
Tang, kombu20100.802215910.900.130.70132179
Tang, kombu, tørret, uspecificeret 26799.104242137904.402.170.70252330104
Tang, nori, tørret, uspecificeret278946.502226105029814.103.207.2036902257
Tang, spirulina, tørret290957.503025114912028.502.007.200823
Tang, wakame45103.00112631502.200.400.797622
Tang, wakame, tørret, uspecificeret216918.0067237882512.002.103.801397011
Tofu ost, Tofuru, fermenteret, saltet11688.905371041881.601.517.30-540
Tofu yogurt9463.50--1181.100.3113.00-116
Tofu, blød6187.20431841111.100.68.906.8246
Tofu, fast7888.005321032011.600.839.907.7167
Tofu, hård145713.007091693452.751.6616.808.2667
Tomat, uspecificeret 18100.80276100.270.170.000.23
Tranebær4680.4639380.230.090.100.122
Tyttebær4480.70--250.300.20.000.2110
Valnød667315388467189982.692.974.9097114
Vandkastanje, Kina, frisk, rå6791.70--30.480.360.70110
Vandkastanje, Kina, konserves5090.90--30.400.360.700.56
Vandmelonfrø, tørrede557328.30887834547.2810.232.40-0
Vignabønner, Sorte øjne bønner, umodne9072.95194421261.1012.30-63
Vignabønner, Sorte øjne bønner, umodne, kogt9773.17209451281.121.032.50-68
Vindrue, rød, grøn, stenfri6970.70279100.360.070.10311
Voksbønner, rå 33101.8011028451.100.20.500.23
Wasabi, japansk peberrod10974.80--1281.031.620.201-
Wok blanding, frossne grøntsagsblanding36101.50604041.01.060.420.741.343
Yams, Dioscorea11871.505921170.540.240.70112
Æble, med skal, uspecificeret5290.3012160.120.040.00-9
Ærter, grønne, dybfrost7586.1037941351.700.860.000.233
Ærter, grønne, rå6889.2033929392.101.360.200.235
Ærter, sukkerærter 4293.0011914452085.000.660.70-5
Ærter, tørrede352723.801510170375.003.64.007195
Ærtespirer12478.8038469362.261.050.60-61
Fødevare (pr. 100 g) Kcal SVProtein (g)Lys (mg)Met (mg)Cal (mg)Jern (mg)Zink (mg)Selen (μg)Jod (μg)n-3 (mg)




En vegetar, der udelukker alle animalske fødevarer fra kosten (veganer), bliver ofte i særlig grad bombarderet med spørgsmål, om kostens indhold af proteiner, vitaminer mv.

Især vil mange som ny vegetar være usikker på, om kosten nu også indeholder alt, hvad kroppen har brug for.

Her er en omfattende men forhåbentlig alligevel overskuelig tabel over de næringsstoffer, som potentielt set kan være et problem at få nok af som vegetar.

Tabellen er ikke kun relevant, hvis du er vegetar, men også hvis din kost næsten kun indeholder vegetabilske fødevarer.

Der er generel enighed om, at vi ikke kan få nok D-vitamin og B12-vitamin fra vegetabilske fødevarer (medmindre vitaminerne er tilsat fødevareprodukter), fordi vegetabilske fødevarer ikke indeholder disse næringsstoffer. Vegetarer bør altid tage B12-vitamin. D-vitaminer kommer fra solen eller kosttilskud.

Der er straks mindre enighed om en række andre næringsstoffer.

De andre næringsstoffer, der kan være tvivl om, er inkluderet i tabellen ovenfor. Tabellen omfatter alle almindelige vegetabilske fødevarer — frugt, bær, grøntsager, svampe, tang, bælgfrugter, kornprodukter, nødder og frø.

Tabellen er både velegnet for fagfolk, der kan bruge den til at sammensætte en dækkende kost for en klient, der er vegetar eller næsten vegetar, og for alle, der er eller overvejer at blive vegetar.

En vegetar — uanset hvilken form for vegetar — kan sagtens sammensætte en kost, der indeholder alle nødvendige næringsstoffer (bortset fra B12 og D-vitamin).

Læs evt. mere om B12 og indtagelse af B12-vitamin på denne side

Når du blot sikrer, at din kost indeholder alle nødvendige næringsstoffer (og supplerer med relevante kosttilskud), kan du glæde dig over, at du som vegetar får langt flere og en større variation af næringsstoffer og større mængder af gavnlige plantestoffer.

Brug gerne kontaktformularen her, hvis du har spørgsmål eller kommentarer til tabellen.


Når en vegetar bliver gravid og efterfølgende ønsker, at barnet også skal være vegetar eller veganer, er der grund til at være ekstra opmærksom på kostens indhold af næringsstoffer.

Klinisk diætist Maria Felding har sammen med Dansk Vegetarforening uarbejdet en fin brochure om vegansk ernæring til gravide, ammende, spædbørn og små børn: En vejledningspjece om vegetarisk og vegansk ernæring til gravide, ammende, spædbørn og småbørn

vegetar, næringsstoffer

 

Brug tabellen rigtigt

Se også under brugervejledning.

Hvis du ønsker at se de rigeste vegetabilske kilder til et næringsstof, klikker du på det pågældende næringsstof — fx “Lys (mg)” for at se hvilke vegetabilske fødevarer, der indeholder mindst lysin. Klik igen på “Lys (mg)”, og du kan se hvilke vegetabilske fødevarer, der indeholder mest lysin. Sådan kan du gøre med alle næringsstoffer og fx hurtigt finde de rigeste vegetabilske kilder, til det eller de pågældende næringsstoffer.


B-12 vitamin, 125 mikrogram

B12 vitamin fra kilden methylocobalamin.

125 mikrogram pr. tablet. 90 tbl.

 


B12-vitamin, 500 mikrogram

 

Hver tablet indeholder 500 mcg B12-vitamin (cyanocobalamin)